Turizm gelişiminin yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etkileri: Alanya bölge modeli
The effects of tourism development on quality of life of residents: The model of Alanya region
- Tez No: 280448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇEVİRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada turizm ile özdeşleşen bir bölge olan Alanya uygulama alanı olarak alınarak, Alanya'da yaşayan yerel halkın yaşam kalitesinde turizm gelişiminin rolü üzerinde durulmuştur. Yaşam kalitesi kavramının subjektif açıdan değerlendirildiği bu çalışmada Alanya'daki yerel halkın algıladığı yaşam kalitesi, sürdürülebilir turizm tutumu ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Sürdürülebilir turizm tutumunu etkilediği öngörülen turistle etkileşim ve topluluğa bağlılık kavramları ile algılanan yaşam kalitesi arasındaki ilişki, ortaya koyulan modelle ölçülmeye çalışılmıştır. Bu modele göre turistle etkileşim ve topluluğa bağlılık ile sürdürülebilir turizm gelişimi arasında negatif ilişkinin varlığı kabul edilirken, topluluğa bağlılık ve sürdürülebilir turizm gelişimi ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ilişki varsayımında bulunulmuştur.Elde edilen sonuçlara göre topluluğa bağlılık ve turistle etkileşim ile yerel halkın sürdürülebilir turizm gelişimi tutumu konusundaki ilişki negatif yönde anlamlı bulunurken, topluluğa bağlılık ve yaşam kalitesi arasında anlamlı pozitif bir ilişki görülmüştür. Alanya'daki yerel halkın sürdürülebilir turizm gelişimine ilişkin tutumu ile algılanan yaşam kalitesi arasında ise ilişki de negatif yönde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the Alanya region, famous for tourism, is accepted as the field of application and the emphasis is on how the development of tourism affects the life quality of residents in this region. The term ?quality of life? is used from the subjective perspective. The perception of the quality of life by the local people in Alanya is associated with a sustainable tourism attitude. A model is developed to show that interactions with tourists and community attachment affect the sustainable tourism attitude and the perceived quality of life. In this model, a negative relationship between the interactions with tourists, community attachment and sustainable tourism attitude is assumed. A positive relationship between community attachment, sustainable tourism and quality of life is also assumed.According to the statistical results of the model, the relationship between community attachment, interactions with tourists and a sustainable tourism attitude is significantly negative. The relationship between community attachment and quality of life is significantly positive. One of the most interesting results was the relationship between sustainable tourism attitude and the perceived quality of life of the local people in Alanya.