1929 ve 2008 küresel krizlerinin gelişmekte olan ülkelere etkileri: Türkiye örneği
Effects of 1929 and 2008 global crises on emerging countries: the case of Turkey
- Tez No: 286672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kriz, ekonomi biliminin en önemli gerçeği ve inceleme alanıdır. Dünya ekonomisi son yüzyılda çok büyük krizler yaşadı. Bunların belki de en önemlileri 1929 ekonomik krizi ve 2008 finansal krizidir.Çalışmada genel olarak ?kriz? kavramı üzerinde durulmuş ve özel olarak da iktisadi krizlerin kökenleri irdelenmiştir. İlk büyük küresel kriz olarak adlandırılabilecek 1929 krizinin nedenleri ve Türkiye üzerine etkileri ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Sonrasında ise 2008 finansal krizinin nedenleri ve Türkiye üzerine etkileri irdelenmiştir. Bütün bu süreçler tarihsel ve akıcı bir üslup ile anlatılırken ülkemizin yaşadığı değişimler irdelenmiş ve yaşanan krizlerin ülke adına makro düzeyde alınan kararlara ne gibi katkılar yaptığı anlatılmıştır.ANAHTAR KELİMELER1929 Ekonomik Krizi, 2008 Finansal Krizi, Ekonomik Kriz, Türkiye Ekonomisi
Özet (Çeviri)
Crisis is one of the most important fact of the economy and is area of investigation in economy. The last hundred years the world economy has experienced a great crisis. Perhaps the most important of these are the Economic Crisis of 1929 and 2008 financial crisis.In the study in general, it is focused on the concept of“Crisis”and in particular discussed the origins of economic crises. The causes of 1929 Crisis, probably called the first major global crisis, and its effects on Turkey are explored in detailed. Then, the causes of Financial Crisis and their effects on Turkey are examinated. While all of these processes describe with the historical and stylistic fluency, it is examined changes in our country's living and are explained how to take macro decisions of the country in the process of crisesKEY WORDS1929 Economic Crisis, 2008 Financial Crisis, Economic Crisis, Turkey Economy