Osmanlı İmparatorluğu'nda motorlu kara taşıtları (1890-1922)
Motor vehicles in Ottoman Empire (1890-1922)
  1. Tez No: 286717
  2. Yazar: MUSTAFA YENİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
19. yüzyıl dünya tarihinin seyrini derinden etkileyen yeni teknolojik buluşların yapıldığı bir zaman dilimi olmuştur. Hızla artan teknolojik değişim kara yolu taşıtlarını da etkilemiş ve Avrupa'da trenlerden sonra buharlı arabalar kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı Devleti'nin buharlı arabalarla tanışması ise 1861 yılında gerçekleşmiştir. Fakat bu araçların teknik yetersizlikleri, zamanın yöneticilerinin buharlı taşıtlara soğuk yaklaşmasına sebep olmuştur. Osmanlı Devleti'nin otomobille ilk karşılaşması ise Sultan II. Abdülhamid dönemine rast gelmiştir. Sultan'ın otomobile ilk tepkisi Osmanlı topraklarında kullanılmasının yasaklanması şeklinde olmuştur. Ancak teknolojik gelişmelere engel olunamayacağının anlaşılması ve Osmanlı Devleti hakkında yapılan menfi politikanın önüne geçilmesini isteyen Sultan, otomobil kullanımına şehir dışında izin vermiştir. II. Meşrutiyet döneminin başlamasıyla birlikte ise otomobil yasakları tamamen kaldırılmıştır. Bununla beraber Osmanlı Devleti, motorlu taşıtların getirdiği yeni bir olgu olan trafik kazalarıyla karşılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In the grand scheme of things, 19th century was a time period that new technological inventions had been struck out had a deep impact on the course of world history. In this manner, rapid changes in the field of technology in less than no time had affected on-road vehicles and soon after trains steam vehicles had been gone into use in many Europe countries. In this period Ottoman State?s meeting with steam vehicles had been realized in 1861. On the other hand, due to technical incompetence of steam vehicles Ottoman governors were suspicious of them. The first meeting of Ottoman State with automobile took place in the era of Abdulhamid II. Sultan?s first reaction to automobile was putting a ban before it started to gain wide currency. However, having understood that nobody could prohibit any kind of technological improvement and in order to prevent black propaganda about Ottoman State?s attitude about technology, Sultan had to bring automobile into use outside of city. Conversely in concurrence with the starting of the second constitutional monarchy period, whole restrictions on automobile were completely unbanned. Having said that this period was also Ottoman State?s first acquaintance with traffic accidents or fairly said that auto accidents.