Kâfzâde Fâ'izî Kitâb-ı Leylî vü Mecnûn (tenkitli metin-inceleme)
Kafzade Faizi: The Masnavi of Leyli vu Majnun (criticized text-analysis)
- Tez No: 286736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
?Kâfzâde Fâ'izî [ö. 1622]: Leylî vü Mecnûn Mesnevisi: Tenkitli Metin-İnceleme? ismini taşıyan bu çalışmada, on yedinci yüzyıl şairlerinden Kâfzâde Fâ'izî'nin hayatına ve sanatına dair bilgiler toplanarak değerlendirilmiş, ?Leylî vü Mecnûn? mesnevisinin tenkitli metni hazırlanmış ve bu metin esas alınarak eser üzerinde şekil-muhteva incelemesi gerçekleştirilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde şairin hayatı, eserleri ve sanatı üzerinde durulmuş; ikinci bölümde eser şekil, dil ve üslup, muhteva bakımından tetkik edilmeye çalışılmış; üçüncü bölümde ise eserin on nüshası karşılaştırılarak tenkitli metni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kafzade Faizi [fa. 1622]: The Masnavi of Leyli vu Majnun: Criticized Text-Analysis? named in this study, life and art of the seventeenth-century poets Kafzade Fa'izi's the masnavi of ?Leyli vu Majnun? critical to put forth information about the text and this text was prepared on the basis of the shape-contained review of work realized.The study consists of three parts: The first part of the poet?s life, works and focuses on the art of the second chapter, figure work, language and style, tried to examine in terms of content, the third part of the work on the copy of the text were determined by comparing the critical.