Kâfzâde Fâizî'nin Leylâ vü Mecnûn Mesnevîsi, inceleme-tenkidli metin-dizin
Mathnawi of Leylâ vü Mecnûn by Kâfzâde Fâizî, examination-critical text-index
  1. Tez No: 294094
  2. Yazar: FATİH ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
XVII. yüzyıl Osmanlı şairlerinden Kâfzâde Fâizî'nin Leylâ vü Mecnûn adlı tamamlanamamış mesnevîsini konu alan bu yüksek lisans tez çalışması giriş, iki ana bölüm, sonuç, ekler ve dizinden oluşmaktadır. Giriş kısmında Kâfzâde Fâizî'nin hayatı ve eserleri hakkında bazı öz bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ana bölümleri inceleme ve metinden oluşmaktadır. Birinci bölümde, mesnevî; şekil, dil, üslûp ve muhteva özellikleri bakımından incelenmiş ve mesnevînin hikâye kısmı Fuzûlî'nin Leylâ vü Mecnûn mesnevîsiyle (sadece hikâyenin ilgili kısmı) karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde, tenkidli metnin hazırlanmasında kullanılan nüshaların tanıtımı yapılmış ve bu nüshalar arasındaki bağı belirlemek için bir nüsha şeceresi oluşturulmuştur. Tenkidli metninin hazırlanmasında izlenen yol anlatıldıktan sonra mesnevînin yedi nüshaya dayanan tenkidli metnine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmada elde edilen veriler özetlenmiştir.Ekler kısmında, nüshalar arasında bulunan metin ve başlık farklılıklarını ve nüshaların bulundukları yerleri toplu olarak gösteren tablolar bulunmaktadır. Ayrıca, mesnevînin bir nüshasının tıpkıbasımı ve örnek olarak diğer nüshalardan birer sayfa bu kısma eklenmiştir.Dizinde, mesnevîde tespit edilen özel isimler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis, the subject of which is the unfinished mathnawi of Leylâ vü Mecnûn by Kâfzâde Fâizî, one of the seventeenth century Ottoman poets, includes an introduction, two main chapters, conclusion, appendices and an index. In the Introduction, it has been provided some concise information about Kâfzâde Fâizî?s life and works. The main chapters of the study consist of examination and text. In the first chapter, the mathnawi has been examined in terms of its form, language, style and content features and its story section has been compared with (only the relevant part of the story) the mathnawi of Leylâ vü Mecnûn by Fuzûlî. In the second chapter, the manuscripts used in critiquing the text have been introduced and a family tree of manuscripts has been created in order to determine the relationships among them. The critical text of the mathnawi, which is based on seven manuscripts, has been given after introducing the method employed while preparing the critical text. In the Conclusion section, the data obtained from the study have been summarized.In the Appendices, there are tables that show collectively differences of text and subtitles in manuscripts and the places where manuscripts can be found. Moreover, facsimile of a manuscript of the mathnawi and one page from other manuscripts as an example have been added to this section.In the Index, proper names found in the mathnawi have been listed.