Mecmu'a-i Gazeliyyat (22 sel 2154)inceleme
Mecmu'a-i̇ Gazeli̇yyat (22 sel 2154)analysi̇s
- Tez No: 893257
- Danışmanlar: PROF. ZİYA AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
Mecmualar bilinmezlik iksiri taşıyan bir ayna metaforudur. Tezkireler; şairlerin o dönemde favori şiirlerinin tespit edilmesinde, bazı şiirlerin varyantlarının bulunmasında ve bazen divan, mecmua, ya da tezkirelerde zikir edilmeyen şairlerin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. En çok dinlenen şair listesini de bulmak mukabildir. Nitekim mecmualar bize toplumun özünü nakış nakış işleyen zanaatkârdır. Menfaat kaygısı taşımadan kuşaktan kuşağa aktarılan bu cevher hakkında çalışmalar yapılmakta ve yapılmaya devam etmektedir. Klasik Türk Edebiyatının önemli kaynakları arasında yer alan Mecmû'a-i Gazaliyat gerek yazıldığı dönemin arka planını vermesi gerekse birçok şairin orijinal şiirlerine ulaşılması açısından ciddi bir önem taşır. Çalışmamızda Kafzade FaŤizi' ye ait çok sayıda şiir bulunmaktadır. 17. Yüzyıl şairlerinin ağırlıkta olduğu bir mecmuadır. Zira bu tip mecmualar şairlerin seçilmiş şiirlerinde örnekler ihtiva eder. Bu örnekler arasında şairlerin divanına girmemiş şiirler de görülebilir. Mecmuada seçilen şiir örnekleri hangi yüzyılda hangi şairlerin daha çok beğenildiğini ve okunduğunu gösterir. Bu çalışmada henüz hangi şairlerin bulunduğu belli değildir. Çalışmamız tamamlandıktan sonra şiirler bilim alemine kazandırılacaktır. Çalışmamızda Şiir Mecmualarını Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) kapsamında ele alınacak şiirlerin ve şairlerin tasnifi yapılacak ve mecmuanın transkripsiyonlu metni verilecektir. Hazırlanan tez bu projede belirtilen kriterlere uygun olarak sisteme işlenecektir. Ayrıca diğer mecmualara model olması açısında da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Journals are a mirror metaphor that carries the elixir of obscurity. Tezkires; It plays a major role in determining the favorite poems of poets at that time, finding variants of some poems, and sometimes the emergence of poets who were not mentioned in divan, journal, or tezkires. It is also possible to find the list of the most listened poets. As a matter of fact, magazines are craftsmen who embroider the essence of society for us. Studies are carried out and continue to be done about this ore, which has been transferred from generation to generation without any interest concerns. Mecmû'a-i Gazaliyat, which is among the important sources of Classical Turkish Literature, is of great importance in terms of both giving the background of the period in which it was written and reaching the original poems of many poets. In our work, there are many poems belonging to Bağdatlı Ruhi and Kafzade FaŤizi. It is a journal dominated by 17th century poets. Because this type of magazines contain examples of selected poems of poets. Among these examples, poems that were not included in the divan of poets can also be seen. The poem samples selected in the journal show which poets were most admired and read in which century. It is not clear which poets are included in this study. After the completion of our study, the poems will be brought to the scientific world. In our study, the poems and poets that will be discussed within the scope of the Systematic Classification of Poetry Magazines Project (MESTAP) will be classified and the transcripted text of the magazine will be given. The thesis prepared will be entered into the system in accordance with the criteria specified in this project. It will also be examined in terms of being a model for other journals.