Örgütsel kademelerin kadın yöneticilerin kariyer gelişimine etkileri: Eskişehir bankacılık sektöründe bir araştırma
The effects of organizational levels to career development of women managers: research at banking sector in Eskişehir
  1. Tez No: 286776
  2. Yazar: YASEMİN HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT TONUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel kademelere göre kadın yöneticilerin kariyer gelişimi ve kadınların iş hayatındaki genel durumlarıyla ilgili görüşlere katılma derecelerinde farklılık olup olmadığını incelemektir. Çalışma literatür taraması ve uygulama olarak dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla öncelikle literatür taraması yapılmış ve birinci bölümde toplumsal yaşamda kadın, Türkiye'de kadın, Türkiye'de ve dünyada kadının çalışma yaşamındaki yeri, kadın yönetici; ikinci bölümde kariyer, kariyer geliştirme, kariyer yönetimi ve kariyer planlama kavramları; üçüncü bölümde ise kadın ve kariyer ilişkisi, kadın yöneticilerin kariyer gelişimini etkileyen faktörler incelenmiştir. Uygulama bölümünde Eskişehir bankacılık sektöründe farklı örgütsel kademelerdeki kadın yöneticilere kariyer gelişimi ve iş hayatında kadının genel durumuyla ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilerle belirlenen değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla Niceliksel Araştırma Modelleri'nden Nedensel ? Karşılaştırma Modeli uygulanmıştır. Katılımcılara uygulanan anket formlarından elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Sonuçta kariyer gelişimi ve iş hayatında kadının genel durumuyla ilgili görüşlerde öngörüldüğü gibi örgütsel kademelere göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the differences by organizational levels of career developments of women managers and women?s view about general situation of business life. This study contains four sections as review of the literature and application. First of all, the literature review has been done in order to create organizational structure of this research and in the first part of the study, women in social life, women in Turkey, place of women?s work life in Turkey and the world, women manager; the second part of the study, the concept of career, career development, career management, career of planning; the third part of the study, the relationship between women and career, the factors affecting the career development of women managers were examined. In the application part of study, the questionnaire was applied in order to learn women?s views about career development of women managers at different organizational levels in banking sector in Eskişehir and general situation. Casual Comparative Model which is a model of quantitative research methodology was used in order to analyze the differences between data which was obtained according to results of the questionnaries and determined statistically. As a result, the significant differences according to organizational levels were confirmed as stipulated in views of women?s general situation in business life and career development.