Kamu sermayeli şirketlerin denetimi ve yöneticilerinin hukuki sorumluluğu
Companies with public capital and legal responsibility of heads of these companies
  1. Tez No: 286783
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Bu çalışmanın amacı ağırlıklı olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ile belediye iktisadi teşekküllerini kapsayan kamu sermayeli şirketlerin denetiminin genel kabul görmüş uluslararası denetim standartları ve yeni denetim konsepti çerçevesinde nasıl olması gerektiği sorusuna cevap aramak ve bu denetimler sonucunda ortaya çıkacak sonuçlardan hareketle söz konusu şirket yöneticilerinin sorumluluklarının kapsamını, uzun müddettir yürürlükte bulunmakla birlikte ilgili hükümleriyle kamu sermayeli şirket yöneticilerininin hukuki sorumluluğu müessesesi arasında şimdiye kadar yeterince bağlantı kurulmuş olmayan çeşitli kanuni ve idari düzenlemeler yanında yakın zamanlarda yürürlüğe giren 6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile 2012'de yürürlüğe girecek olan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunundaki hükümler bağlamında, yeni ve kurgulayıcı bir yaklaşımla tespit edebilmektir.Özel sermayeli şirket yöneticilerinin hukuki sorumluluklarının kapsamı doktrinde yapılan pek çok bilimsel çalışmaya ve yargı içtihatlarına konu olmuş, ancak kamu sermayeli şirket yöneticilerinin sorumluluğunun kapsamı hakkında yeterince akademik çalışma yapılmamıştır. Bu bağlamdaki çalışmalara katkı sağlama amacına yönelik bu çalışma ile, kamu sermayeli şirket yöneticilerinin hukuki sorumluluklarına ilişkin olarak, çeşitli hukuk dallarına dahil farklı hukuki müesseselerin devreye girdiği yeni bir sorumluluk haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are; generally accepted international audition standards which cover mainly state economic enterprises and municipality economic enterprises and to seek an answer to the question of how it should be in the frame of new audition concept consideration and to be able to determine the scope of the responsibilities of the mentioned heads, besides various legal regulations and administrative arrangements which have not been sufficiently connected between the related provisions besides being in effect for a long time the legal responsibility enterprise of heads of companies with public capital from the results which could come up as a result of these auditions, in the context of the provisions of Court of Account Law numbered 6085 which has been in effect recently and Turkish Code of Obligations numbered 6098 which will be in effect and Turkish Commercial Code numbered 6102.The scope of the legal responsibilities of the heads of companies with private capital has been subjected to many scientific study done in doctrine and judge practices, however no sufficient academic study about the scope of the responsibility of heads of companies with public capital has been done. With this study oriented to contribute to the studies in this subject, related to the legal responsibilities of heads of companies with public capital, a new responsibility plan in which different legal organs included to different legal branches has been formed.