Keski aşınmasını etkileyen kayaç özelliklerinin analizi
- Tez No: 28685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Günümüz madencilik faaliyetlerinde- mekanik kazı sistemlerinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması, bu faaliyetlerde mekanik alarak büyük öneme sahip olan keskilerin kullanımını ve aşınma mekanizmalarının anlaşılmasını çok önemli hale getirmiş tir. Bu çalışmada, kayaçla ilgili ve kayaç dışı pek çok faktörün rol oynadığı keski aşınması olayında, farklı aşındırma mekanizmaları dikkate alınarak, kayaçla ilgili özelliklerin aşınma mekanizmasına olan etkileri amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk bölümde, kayaçların aşındırıcılık özellikleri üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve çalışmalarda elde edilen bazı indekslerin uygulamada sakıncalı olabilecek yönleri irdelenmiştir. İkinci bölümde, nispeten daha- kolay- elde- edilebilir kayaç özellikleri ele alınarak, bu özelliklerin farklı aşındırma mekanizmalarında keski aşınması kestir iminde kullanılabilirlikleri incelenmiş ve kabul edilebilir aşındırıcı 1 ık göstergesi oldukları sonucu elde edilmiştir. Son bölümde, yapılan korelasyon ve negrasyon analizleri yardımıyla, keski aşınmasında etkili kayaçla ilgili parametrelerin aşınmaya olan etkilerinin, farklı aşındırma mekanizmalarında farklı oranda ekiye sahip olduğu ve aşınma indekslerinin aşınma şekline bağlı olarak değiştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The abrasi veness of rock is one of the factors of concern to the engineers dealing with rock excavation. This study pri marily reviews the types of test of abrasi veness that have been put forward, assesses their advantages and disadvantages and points out the necessity of finding new and better testing methods. Three different abrasiveness testing methods have been applied to ten 1 ı thological ly different types of rocks, and the obtained results have been discussed. Finally, it has been found that a) No single rock property reflects the abra siveness character of the rock satisfactorily b) The type of the abrasive medium, is of primary concern, and effective rock properties on abrasiveness is different for different abrasive mechanisms c) ît is suggested that instead of using a single abrasiveness testing method, different testing methods in line with the actual abrasive medium should be used in practise.