Koyunağılı kömür işletmesinde -50 ve -60 kotlarında açılacak galerilerde oluşacak gerilme dağılımları ve deformasyonların analizi
- Tez No: 28686
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada sınır elemanları metodunun madenciliğe uygulanması sunulmuştur. Çalışma bölgesi olarak Eskişehir Mihallıççık'ta faaliyet gösteren Koyunağılı Yeraltı İşletmesi seçilmiştir tik olarak sınır elemanları metoduna ön bilgiler sağlamak amacıyla jeolojik çalışmalarda bulunulmuştur. Kayacın jeomekanik özellikleri ve davranışını tesbit için yerinde ölçümler ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Bu bilgilerin ışığı altında işletmede kömürün tavan ve taban tabakasını oluşturan ve egemen seri olan silisli marn serisi için RMR ve Q kaya sınıflamalarına gidilerek kayacın davranışı belirlenmeye çalışılmıştır. Kayacın jeomekanik özellikleri ve davranışı ile oluşturulan kaya sınıflamasından hareket ile sınır elemanları bilgisayar programı kullanılarak -50 ve -60 kotlarında açılacak olan galeriler etrafında oluşacak gerilme ve deformasyonlann analizi ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, mining applications of the boundry elements methods were presented. The place of the working area was Mihallıççık. It was the place that about Koyunağılı underground coal mine. First of all, made jeological working for ideas that boundry methods. In stude and laboratory worked for find to rocks jeomecanical specification and behave. At the end of this condition, RMR and Q classification used for coals up and down layer included marn with silis to find rocks behave. Boundry element method used computer programme with included rock classification that made stress and deformations analisys in the gallerys in -50, -60 codes.