GLİ Ömerler derin sahalar havalandırma projesi
  1. Tez No: 28684
  2. Yazar: ÖNDER DOYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Yeraltı havalandırmasının temel amacı yeraltına yeteri kadar hava göndermektir.Yeterli olmayan hava miktarı hayati tehlike yaratacağı gibi,ocağa fazla hava göndermek de zararlıdır. Fas la hava kaçakları artırır, kömür ve piritin kızışmasını kolaylaştırır, havaya fasla toz karışmasına neden olurdasın soğutma etkisi yapar ve havalandırma harcamalarını artırır.Vantilatör yükü, hava miktarının karesi ile doğru orantılıdır.Bu nedenlerle yeraltına gönderilecek hava miktarının doğru alarak hesaplanma sı önemlidir. Ömerler projesinde,ilk planda 1A,1B ve 2D panolarının üretimi öngörüldüğünden ilk olarak bu panoların havalandırma projelerinin yapılması gerekmektedir.Bu çalışmada metan geliri,, isçi sayısı ve patlayıcı madde tüketimine.göre optimum havalandırma sistemi oluşturulmuştur. Ömerler Yeraltı Havalandırma Projesi kompleks bir havalandırma sistemi olduğundan projede Hardy-Cross tekniği alarak bilinen bir paket program kullanılmış, alınan bilgisayar çıktıları, ile sistemin uygunlumu incelenmiştir. 37 ve 55 No' lu kollara 42.72 ve 70.95 mmsu basınç düşüşü yaratacak 2 vantilatör yerleştirilmesi ve bazı kollara ayarlı hava kapılarının yerleştirilmesi uygun görülmüştür. Bu durumda ocağa 110 m3/sn hava girecek, bu miktar üretim çalışmaları için yeterli olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Basic purpose of Underground Ventilation is to send enough air to underground.lt is harmful to send too much air to underground, whereas inadequate air amount may create danqar of life. Too much air increases fugitives, spontaneous combuction of coal and pyrit,more dust meddle to air. Besides this over sent air makes the effect of excessive cooling and increases the expenses of the ventilation. The» Load of the Ventilator is proportional of the amount of air that will be sent to under ground. For those reasons, it is important to calculate correctly the air amount. In the project of Ömerler, first of all» imitation of the ventilation project is necesarry «Therefore 1A,1B and 2D units have to be produced. In this study, optimum ventilation system is formed according to methane emission »explosive consumption mid the number of labourers. A Packet program is used known as Hardy-Cross tecnique and suitability of system is investigated by computer resul ts. Since the Ömerler underground ventilation project is a complex ventilation system. It is approved that the settlement o* two ventilation will create at 42.72 and 70.95 mmsu depression co ways of number 37 and 55. It is also approved to settle the? regulator to some ways. In this position, 110 m3/sn air will go to underground.This amount will be sufficient for the process of the production.