Beykavağı göleti bentik algleri (Kadınhanı/Konya)
The benthic algae of Beykavaği pond (Kadinhani/Konya)
  1. Tez No: 286866
  2. Yazar: BARAN AŞIKKUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Konya il sınırları içerisinde yer alan Beykavağı Göleti bentik alglerinin kompozisyonu ve mevsimsel değişimleri, ayrıca göl suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri, Nisan 2010- Mart 2011 tarihleri arasında periyodik olarak incelenmiştir.Beykavağı Göleti' nde yapılan araştırmalarda Bacillariophyta bölümü 35 türle her mevsimde mevcut ve dominant organizma grubunu oluştururken, Chlorophyta 16, Cyanobacteria 23, Euglenozoa 2, Pyrrophyta 1 ve Streptophyta bölümü 2 türle temsil edilmiştir. Mevsimsel çoğalmalar, ilkbahar ve sonbaharda yoğun olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the composition and seasonal changes in the benthic algae of the Beykavagı Pond within Konya borders and the physical and chemical characteristics of the lake water between April 2010- March 2011 have been periodically studied.As a result of the researches in the Beykavağı Pond the existance and daminance of the species of Bacillariophyta group in all seasons has been found as 35. The species of Chlorophyta, Cyanobacteria, Euglenozoa, Pyrrophyta, Streptophyta groups were determined as 16, 23, 2, 1 and 2 respectively. Seasonal rises has been dense in the beginning of spring and summer and in autumn.