Ardıçlı-Bahçesaray-Beykavağı (Konya) arasında kalan bölgenin florası
The flora of between Ardıçlı-Bahçesaray-Beykavağı- (Konya) regions
- Tez No: 167703
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAD AYDIN ŞANDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARDIÇLI - B AHÇESARAY - BEYKAVAĞI (KONYA) ARASINDA KALAN BÖLGENİN FLORASI Esra İPEKÇİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Dç. Dr. Murad Aydın ŞANDA 2005, Sayfa: 156 Jüri : Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Yrd. Dç. Dr. Yavuz BAĞCI Yrd. Dç. Dr. Murad Aydın Şanda Bozdağ ve çevresinin florasını tespit etmek amacıyla 2003-2005 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan 700 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 58 familyaya ait 253 cins, 477 tür ve türaltı seviyede takson belirlendi. Araştırma bölgesinde en çok taksona sahip olan familyalar Compositae (Asteraceae) 67 (%14.0), Leguminosae (Fabaceae) 60 (%12.6), Labiatae (Lamiaceae) 57 (%11.9), Cruciferae (Brassicaceae) 34 (%7.1), Gramineae (Poaceae) 30 (%6.3), Rosaceae 24 (%5.0 ), Caryophyllaceae 23 (%4.8), Liliaceae 19 (%4.0), Boraginaceae 17 (%3.6), Umbelliferae (Apiaceae) 13 (%2.7). Araştırma alanı, Konya ili sınırları içerisinde olup, Grid Sistemine göre B4 Karesi içerisinde yer almaktadır. Araştırma bölgesindeki taksonların %19.08'i îran- Turan, %15.09'zu Akdeniz, %4.40'ı Avrupa-Sibirya elemanıdır. Alandaki 268 (%56) taksonun fıtocoğrafık bölgesi bilinmemekte veya çok bölgeli olup, endemik takson sayısı 79 (%16.56)'dir. Bunlardan %5' Türkiye için endemiktir. ANAHTAR KELİMELER: Flora, Ardıçlı, Beykavağı, Bahçesaray, Kadınhanı, Konya, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE FLORA OF BETWEEN ARDIÇLI - BAHÇESARAY - BEYKAVA?I - (KONYA) REGIONS Esra İPEKÇİ Selçuk University Graduaete School of Natural and Applied Scienses Department of Biology Supervisor: Yrd. Dç. Dr. Murad Aydın ŞANDA 2005, Page: 156 Jury : Prf. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Asssit Prof. Dr. Yavuz BA?CI Assist Prof. Dr. Murad Aydın ŞANDA The natural plants of Bozdağ (Konya) and its surroundings were investigated between 2003 and 2005 years; 700 herbarium specimens belonging to 477 taxa, 253 genera and 58 families were collected and identified from the area. The families which have the most taxa in research area are Compositae (Aster aceae) 67 (14.0%), Leguminosae (Fabaceae) 60 (12.6%), Labiatae (Lamiaceae) 57 (11.9%), Cruciferae (Brassicaceae) 34 (7.1%), Gramineae 30 (6.3%), Rosaceae 24 (5.0%), Caryophyllaceae 23 (4.8%), Liliaceae 19 (4.0%), Boraginaceae 17 (3.6%), Umbelliferae (Apiaceae) 13 (2.7%). The research area is in the district of Konya and is in the B4 square according to the Grid System. The phytogeographic elements are represented in the study area as follows; Mediterranean 72 (15.09%), Irano-Turanian 91 (19.08%), Euro-Siberian 21 (4.40%). The phytogeographic regions of 268 (56%) taxa are either multi-regional or unknown. The number of endemic taxa is 79 (16.56%) which 24 taxa (5%) are only endemic for Turkey. KEY WORDS: Flora, Ardıçlı, Beykavağı, Bahçesaray, Kadınhanı, Konya, Turkey