Yumurta tavuklarında rasyona farklı kalsiyum kaynakları ilavesinin performans ve yumurta kabuk kalitesine etkisi
Effect of different calcium sources addition to diets on performance and egg shell quality in layer hens
- Tez No: 286909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CUFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma yumurta tavuklarında rasyona farklı kalsiyum kaynakları ilavesinin performans ve yumurta kabuk kalitesine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Denemede, 44 haftalık yaşta 198 adet kahverengi yumurta tavuğu 11 farklı deneme grubuna tesadüfi olarak yerleştirilmiştir. Çalışmada, farklı seviyelerde kireçtaşı, istiridye ve yumurta kabuğunun oluşturduğu 11 farklı rasyon, her birinde 3 adet tavuk bulunan deneme ünitelerinde 6 tekerrürlü olarak denenmiştir. İri partiküllü kireçtaşı, istiridye kabuğu ve yumurta kabuğunun boyutu 2 ile 5 mm arasında olacak şekilde hazırlanmıştır.Yumurta tavuklarının rasyonlarına farklı kalsiyum kaynakları ilavesinin, canlı ağırlık değişimi, yumurta verimi, yumurta kitlesi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta özgül ağırlığı, yumurta kabuk ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı ve yumurta kabuk kırılma direncine etkisi istatistiki olarak önemli olmamıştır (P >0,05).
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to determine the effect of different calcium sources addition to diets on performance and egg shell quality in layer hens. In the experiment, 198 brown laying hens at 44 week of age were randomly assigned into 11 treatments groups. The experiment, different levels of limestone, oyster shell and egg shell were tested with 11 different diets with six replicates per treatments and three hens per experimental unit. Large particle sizes of the limestone, oyster shell and egg shell were between 2 to 5 mm.Different calcium sources addition to the laying hens diet were not significantly effect on body weight change, egg production, egg mass, feed intake, feed conversion ratio, egg specific gravity, egg shell weight, egg shell thickness and egg shell breaking strength (P>0,05).