Akıllı kart ile kitap takip sistemi
Book tracking system using smart card
  1. Tez No: 286911
  2. Yazar: KAMAL HASAN JİHAD AL-BAYATİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akıllı kartlar günlük hayatın her alanında kullanılmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında hazır bir akıllı kart okuyucusu kullanmak yerine Atmel mikrodenetleyici tabanlı, kontaklı bir akıllı kart okuyucu/yazıcı tasarlanmış ve tasarlanan sistem kullanılarak kütüphanelerde kullanılabilecek bir kütüphane uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama için geliştirilen veritabanında tutulan öğrenci ve öğretim üyeleriyle ilgili öğrenci/öğretim elemanı numarası, adı, soyadı, ceza puanı, aldığı kitaplar gibi bilgiler aynı zamanda akıllı kart üzerinde de tutularak hem veritabanına erişim imkânına sahip olunmayan yerlerde de kitap takibine imkân verilmiş ayrıca olası bir veritabanı problemine karşı okuyucularda bulunan kitap bilgileri akıllı kartlarda da saklanmıştır.Bu çalışmayla, akıllı kartların güncel kullanım alanları, kolaylığı, güvenliği ve avantajları ortaya konulmuş, üniversitedeki kullanım alanlarından biri olan kütüphaneden kitap alınıp verilmesinin takibini sağlayacak bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama ile kampüs kartın altyapısı hazırlanmış ve kampüs içerisinde kimlik, yemekhane ve kütüphane kartı gibi birden fazla kart kullanımının sona erdirilerek tek bir kartta tüm kart kullanımının toplanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The smart cards have started to be used at every area of the daily life. In this study a contacted smart card reader / writer with Atmel micro controller was designed instead of using a smart card reader and a library application that can be used at the libraries by using this system has been developed. The information like student / faculty member number, name, surname, penalty point, the books that they borrowed that are about the students and faculty members kept at the database that has been developed for this application, have already been also kept on the smart card and made an opportunity to follow up the books at the places that it is impossible to reach the database and besides, it has kept the information of the books that are at the readers against a probable database problem.Together with this study, the current usage areas of the smart cards, easiness, security and advantages have been displayed and an application that will prove the follow up of the books that are taken from the library which is one of the usage areas at the university, has been developed. Together with this application, the infrastructure of the campus card has been prepared and it has been seen that all card usage can be collected in one card by ending the usage of more than one card like identity card, mess and library cards inside the campus.