Bursa ve çevresinde yayılışı olan Alyssum L. taksonları üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomical investigations on the Alyssum L. species distributed of Bursa and its enviroment
- Tez No: 286953
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma 2008 ? 2010 yılları arasında Bursa ve çevresinden toplanan Alyssum L. cinsine ait örnekler üzerinde yapılmış olan morfolojik araştırmalara dayanmaktadır. Arazi çalışmaları sonunda araştırma alanında yayılışı olan 17 takson saptanmıştır. Bu taksonlar: Alyssum alyssoides (L.) L., A. desertorum Stapf. var. desertorum, A. desertorum Stapf. var. prostratum Dudley, A. minutum Schlecht. ex DC., A. smyrnaeum Meyer, A. umbellatum Desv., A. minus (L.) Rothm. var. minus, A. minus (L.) Rothm. var. micranthum (Meyer) Dudley, A. strigosum Banks. & Sol. subsp. strigosum, A. strigosum Banks. & Sol. subsp. cedrorum (Schott & Kotschy) Dudley, A. hirsutum Bieb., A. repens Baumg. var. trichostachyum (Rupr.) Hayek, A. erosulum Genn. & Pestal., A. corsicum Duby, A. dudleyi N. Adıgüzel & R.D. Reeves, A. sibiricum Willd. ve A. murale Waldst. & Kit. subsp. murale var. murale'dir.A. umbellatum, A. minus var. micranthum ve A. corsicum ilk kez bu çalışma sırasında toplanmıştır.Bursa ve çevresinde yayılışı bulunan taksonların gövde, yaprak, çiçek, meyva ve tohum özellikleri saptanarak betimleri yapılmış ve bu özelliklere dayanan bir ayrım anahtarı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is based on morphological investigations of Alyssum L. species collected in Bursa and its enviroment between 2008 ? 2010. The collected materials belong to the following 17 taxa: Alyssum alyssoides (L.) L., A. desertorum Stapf. var. desertorum, A. desertorum Stapf. var. prostratum Dudley, A. minutum Schlecht. ex DC., A. smyrnaeum Meyer, A. umbellatum Desv., A. minus (L.) Rothm. var. minus, A. minus (L.) Rothm. var. micranthum (Meyer) Dudley, A. strigosum Banks. & Sol. subsp. strigosum, A. strigosum Banks. & Sol. subsp. cedrorum (Schott & Kotschy) Dudley, A. hirsutum Bieb., A. repens Baumg. var. trichostachyum (Rupr.) Hayek, A. erosulum Genn. & Pestal., A. corsicum Duby, A. dudleyi N. Adıgüzel & R.D. Reeves, A. sibiricum Willd. and A. murale Waldst. & Kit. subsp. murale var. murale.A. umbellatum, A. minus var. micranthum and A. corsicum were collected from Bursa and its enviroment fort he first time by us.In this study the characters of stem, leaf, flower, fruit and seed of Alyssum taxa distributed of Bursa and its enviroment were investigated and made descriptions. Identification key is given based on these characters.