Araç matematiksel modelinin oluşturulması ve tasarım parametrelerinin sezgisel yöntemlerle optimizasyonu
Constructing the mathematical model of vehicle and optimization of design parameters with heuristic method
- Tez No: 286954
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde, araç konfor özelliği pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Müşteriler otomobil satın alırken daha konforlu olan araçları tercih eder hale gelmiştir. Bu nedenle üreticilerin konfor üzerine yaptıkları Ar-Ge çalışmaları günden güne artmaktadır.Bu çalışmada, yolcu konforuna olumsuz etkisi olan ve yoldaki titreşimlerden kaynaklanan ivmelenme değerleri incelenmiştir. Amaç; araç süspansiyonuna ait en iyi sönümleme ve yay katsayısının tespit edilmesidir. Probleme ait matematiksel modelin kurulması zor olduğundan ivmelenme değerleri simülasyon yardımı ile tespit edilmiştir. Simmechanics kullanılarak oluşturulan çeyrek araç modelinde giriş değerleri, süspansiyon sönümleme katsayısı, süspansiyon yay katsayısı ve tekerlek yay katsayısı olarak alınmıştır. Matlab GA Toolbox kullanılarak problemin amaç fonksiyonu, meta sezgisel algoritmalardan birisi olan Genetik Algoritma ile optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle comfort feature has a big impact on emerging marketing strategies in recent years. Customers prefer more comfortable cars during the trading. Thus, R&D activities on vehicle comfort increase day by day.In this study acceleration values which is caused by road vibrations and impact on passenger comfort negatively are researched. The purpose is to determine the best damping and spring coefficient of the vehicle suspension. As it is difficult to generate mathematical model of the problem, acceleration values are calculated by simulation. By using Simmechanics, the quarter car model that inputs are suspension damping coefficient, suspension spring coefficient and tire spring coefficient is formed. The objective function of the problem is optimized by Genetic Algorithm, which is one of the meta-heuristics methods, using by Matlab GA Toolbox.