Sisplatin ve Urtica dioica L. ekstresinin Ehrlich ascites tümör hücreleri taşıyan fareler üzerindeki etkileri
Effects of cisplatin and Urtica dioica L. extract against Ehrlich ascites carcinoma in mice
- Tez No: 287009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Patoloji, Biology, Oncology, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde kanser, kalp hastalıklarından sonra insan sağlığını etkileyen en önemli 2. hastalıktır. Sisplatin ise kemoterapide kullanılan en etkili antikanser ilacıdır. Etkili antikanser aktivitesine rağmen sisplatinin klinik olarak kullanımını sınırlayan en önemli doz kısıtlayıcı yan etkisi nefrtoksisitedir.Pek çok klinik hastalığın tedavisinde, bitki ekstratlarından elde edilen bitkisel ilaçlardan yararlanılmaktadır. Tez çalışmamızda Urtica dioica'nın EAT'ye karşı potansiyeli ve sisplatine karşı böbrek koruyucu aktivitesi üzerine odaklanıldı.Çalışmamızda 84 adet yetişkin Balb/C fare kullanıldı. Her fareye i.p. yolla 2x106 EAT hücresi enjekte edildi. Fareler 7 eşit gruba ayrıldı (n=12), 1. gruptaki farelere sadece 2x106 EAT hücresi enjekte edildi ve kontrol grubu olarak ayrıldı, 2. gruptaki farelere i.p. yolla 5mg/kg sisplatin verildi, 3. gruptaki farelere i.p. yolla 100 mg/kg Urtica dioica ekstresi verildi, 4., 5., 6. ve 7. gruplara ise 25, 50, 100, 200 mg/kg Urtica dioica ekstresi anılan sıraya göre verildi.2., 4., 6. ve 9. günlerden sonra her gruptan 3'er fare sakrifiye edildi. EAT hücreleri toplanarak sayıldı ve histopatolojik çalışma için böbrek dokuları çıkarıldı.Bu çalışmamız Urtica dioica'nın mitotik aktivitedeki hücrelerin ve tümör hücrelerinin sayısını azaltarak etkili bir antitümör aktivite gösterdiğini belirlemiştir. Diğer taraftan patolojik sonuçlar da Urtica dioica ekstresinin sisplatinin neden olduğu böbrek hasarını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recent days cancer is the second disease follwing heart diseases effect human health. Cisplatin is one of the most potent anticancer drug used in chemotherapy. In spite of its significant anticancer activity, but the clinical usage of cisplatin is limited due to its undesirable side effects such as nephrotoxicity.Herbal medicine derived from plant extracts are being increasingly utilized to treat wide variety of clinical diseases. In our study we examined the potential of Urtica dioica against EAT and the nephroprotective activity against cisplatin.In our study 84 adult Balb/C mice were used. Each mice was received 2x106 intraperitoneally viable EAT cells. Mice were divided into 7 equal groups (n=12), each mouse in group I was received 2x106 and kept as control group, group II was received intraperitoneally 5 mg/kg cisplatin, group III was received intraperitoneally 100 mg/kg Urtica dioica extract, group IV, V, VI and VII were received 25, 50, 100 and 200 mg/kg Utrica dioica extract respectively.After 2., 4., 6. and 9. days post treatment 3 mice from each group were examined. EAT cells were collected and the kidneys were dissected for histopathological study.The present investigation indicate that Urtica dioica L. extract showed significant anti-tumour activity by decreasing the number of viable cells of tumour and the total of cells in mitotic activity. On the other hand pathological results showed Urtica dioica L. extract ameliorate the kidney damage that was caused by cisplatin.