Sisplatin ile kombine kemoterapi uygulanan hastalarda nefrototoksisitenin incelenmesi ve hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
The investigation of cisplatin nephrotoxicity and quality of life in patients treated with cisplatin-based chemotherapy
  1. Tez No: 267601
  2. Yazar: SONGÜL BUTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın amacı, sisplatin ile tek başına veya kombine tedavi alan kanserli hastalarda sisplatin kaynaklı nefrotoksisitenin ve bu hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza katılan 49 hastanın, 3 kür boyunca her kürden önce ve sonra ve ayrıca sisplatin tedavisi bittikten 6 hafta sonra böbrek fonksiyonları izlenmiştir. 1.,2.,3., kemoterapi (KT) öncesi ve sonrası ve 6. hafta sonundaki kan üre azotu (Blood urea nitrogen:BUN) ve kreatinin değerlerinde snırlı ama istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the cisplatin-induced nephrotoxicity and quality of life in patients receiving chemotherapy with cisplatin alone or in combination with other agents. Patients were monitored during three courses. Renal parameters were evaluated before and after each chemotherapy course and also six weeks after the completion of cisplatin-based treatment. Blood urea nitrogen (BUN) and creatinine levels increased significantly (p0.05). While the nausea-vomiting scale and appetite loss scales improved significantly (7.9±22.8 vs. 26.5±29.6 and 13.5±24.8 vs.