Monoton potansiyel operatörle tanımlanmış eliptik denklem için ters katsayı problemi
The inverse coefficient problem defined with monotone potential operator for elliptic equation
  1. Tez No: 287018
  2. Yazar: SALİH TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, ek koşulu integral operatörü ile verilmiş ters katsayı problemi ele alınmıştır. Bu amaçla öncelikle düz problem tanımlanmıştır. Lineer olmayan düz problem monoton operatör teorisi kapsamında incelenmiştir. Esnek çubuğun burulma problemi, kısmi türevli denklemlerde çok sık kullanılan bir yöntem olan değişkenlere ayırma yöntemi ile çözülmüş ve analitik bir formül bulunmuştur. Düz problemin sayısal çözümü için sonlu fark şeması tanımlanmış ve düz problem sayısal olarak çözülmüştür. Düz problemin çözümünden elde edilen veriler ise ters katsayı probleminde giriş verisi olarak kullanılmıştır. Ters katsayı probleminin çözümü için ?Yarı-Analitik? yöntem adı verilen yeni bir yöntem verilmiş ve bu yöntem parametrizasyon yöntemiyle sayısal çözümler üzerinde karşılaştırılmıştır. Hatasız ve hatalı giriş verileri için elde edilen sonuçlar ters problemin çözümü için kullanılan bu yöntemin doğru ve kararlı bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an inverse problem which include integral operator as additional condition is considered. For this aim, direct problem is defined. The nonlinear direct problem is studied in monoton operator theory. Elastic torsion problem is solved with seperation of variable which is frequently used in the solution of partial differential equations and an analytical formula is found. The finite difference scheme is defined for numerical solution of direct problem and the direct problem is solved numerically . The results which are obtained from numerical solution of direct problem are used as input data for inverse coefficient problem. A new ?Semi-Analytic ? method is derived and it is compared with parametrization method on numerical examples. The result obtained for the noise free and noisy synthetive data show that the presented method of solution of the inverse problem is accurate and stable.