İZAYDAŞ çevresindeki topraklarda PAH ve PCB'lerin incelenmesi
Investigation of polychlorinated biphenyls and polycyclic aromatic hydrocarbons in soil around IZAYDAS
- Tez No: 287031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, İzmit Klinik ve Tehlikeli Atıkları Yakma ve Enerji Üretim Tesisi (İZAYDAŞ) çevresi Ali Kahya bölgesinden yaklaşık 2,5 km yarıçaplı dairesel bir alanda örnekleme yapılmıştır. Koordinatları önceden belirlenen 1,25 km ve 2,5 km uzaklıktaki 5 cm ve 30 cm derinliklerden toplam 22 adet toprak numunesi alınmıştır. Alınan numunelerde ekstraksiyon işlemi yapılmıştır. Poliklorlu Bifeniller ve Poliaromatik Hidrokarbonların tayinleri Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi ile incelenerek konsantrasyonları belirlenmiştir. PCB konsantrasyonun 2,5 km kuzey yönünde PCB 28'in 0,218 µg/kg kuru ağ. ve PCB 101'in 0,493 µg/kg kuru ağ., 1,25 km doğu yönünde ise PCB 194'ün 0, 213 µg/kg kuru ağ.'da, PAH konsanrasyonunun 2,5 km batı yönündeki PAH türevlerinden Benzo(a)antrasen 0,00232 µg/kg kuru ağ. , Benzo(k)floranten 1,02886 µg/kg kuru ağ., Benzo(b)floranten 0,20891µg/kg kuru ağ., benzo(a)piren 0,00189 µg/kg kuru ağ., dibenzo(a.h)antrasen 0,00061µg/kg kuru ağ. sınır değerlerin üzerinde olduğu görülmüştür. Toprakta bulunan bu kirleticilerin konsantrasyonları Toprak Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ndeki sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, radial of 2,5 km space around İzmit Clinical Hazardous Waste İncinerator and Energy Producer Plant, Ali Kahya, was sampled. Coordinates pre-determined distance of 1.25 km and 2.5 km depths of 5 cm and 30 cm soil sample taken from a total of 22 pieces. Taken samples were operated the extraction process. Determination of Polychlorinated Biphenyls and Polyaromatic Hydrocarbons by Gas Chromatography-Mass Spectrometry concentrations were examined. 2.5 km north in the direction of the PCB concentration of PCB 28 0, 218 mg / kg of dry weight. PCB 101 and 0.493 mg / kg dry weight, 1.25 km to the east of the PCB 194 0, 213 mg / kg of dry weight , the derivatives of PAH Benzo (a) anthracene 0.00232 mg / kg of dry weight , Benzo (k) fluoranthene 1.02886 mg / kg of dry weight, Benzo (b) fluoranthene 0.20891 mg / kg of dry weight, Benzo (a) pyrene 0.00189 mg / kg of dry weight, Dibenzo (ah) anthracene 0.00061 mg / kg of dry weight is above the limit values. Concentrations of these pollutants in soil are compared with limit values Regulations of Soil Pollution Control.