Yapay sinir ağları ile Kocaeli ilinin puant yük tahmini
Electrical peak load forecasting using artifical neural networks in Kocaeli
  1. Tez No: 287030
  2. Yazar: DEMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrik enerjisinin yaşamın her alanında kullanılmasıyla birlikte ona olan bağımlılık her geçen gün artmaktadır. Bu da tüketicilere daha kaliteli, daha ekonomik ve daha güvenilir elektrik enerjisi sunmayı zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle elektrik sistemlerinde geleceğe yönelik planlar yapılmalıdır. Bu planlamanın ilk ve en önemli adımı yük tahminidir. Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları metodu kullanılarak Kocaeli ilinin puant yük tahmini yapılmıştır. Bu tahmin yapılırken geçmişteki veriler incelenerek gelecekte oluşabilecek durumlar tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca en yakın sonuca ulaşabilmek için nüfus ve sıcaklık gibi çevresel etkenler de bu çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using electrical energy in all areas of life with each passing day it is increasing its dependence on. This higher quality to consumers, offering more economical and more reliable electrical power is required. Therefore, the electrical system should be making plans for the future. The first and most important step in this planning is the estimated load. In this study, a method using Artificial Neural Networks in Kocaeli is the peak load forecast. This estimation is done by examining historical data to estimate future conditions that could have been created. Moreover, to achieve the best result of population and environmental factors such as temperature that is included in this study.