İZAYDAŞ atıksu arıtma tesisinde inert çözünmüş KOI'nin belirlenmesi
- Tez No: 77766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İZAYDAŞ evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi, İzmit'in doğu kısmındaki fabrikaların atıksulannı,Yahya kaptan ve uzunçiflik mahallesi evsel atıksuların ı beraber arıtmaktadır. Endüstriyel atıksulann nütrientler(azot, fosfat) bakımından zayıf olması, buna karşın evsel atıksulann nütrientlerce zengin olması dolayısıyla, evsel ve endüstriyel atıksulann beraber arıtımı tercih edilmektedir. Çevre mühendisliğinde en yaygın biçimde kullanılan KOI parametresi atıksudaki biyolojik olarak kolay ayrışabilir organik madde ile kalıcı madde arasındaki farkı belirleyememektedir, fakat KOİ parametresinin kısa bir süre içinde ölçülmesi nedeniyle tercih edilmektedir.Kuvvetli atıksularda giriş akımındaki çözünmüş KOI'nin bileşenleri, sistemin arıtabilirliğini ciddi olarak etkileyebilmekte veya farklı endüstri katagorileri için geliştirilmiş deşarj limitlerine ulaşılmasını engelleyebilmektedir. Giriş akımındaki çözünmüş kalıcı organik madde biyolojik arıtma sistemlerinde hiçbir değişikliğe uğramadan sistemden çıkmaktadır. Bu bileşen konvansiyonel atıklarda çok önemli olmamakla birlikte endüstriyel deşarjlarda ve kuvvetli atıksularda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Arıtma tesisinin ön çökeltme tankı çıkışından alınan numuneler üzerinde karakterizasyon ve kalıcı çözünmüş KOI(Sı) yi belirlemek üzere 2 paralel deney yürütülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar kirletici yükü fazla diğer endüstrilerin çözünmüş kalıcı KOI ile karşılaştınlmıştır Bu çalışmada inert KOI nin belirlenmesi için ' Doğrudan Tayin Yöntemi ' kullanılmıştır(Germıirli ve Diğerleri, 1992).İZAYD AŞ atıksu arıtma tesisinde yapılan deneylerde çözünmüş inert KOI oranı her iki çalışmadada (Sı/S0) 0.2 bulunmuştur Tesis debisinin %40 m fermantasyon atıksula rı oluşturmaktadır. Bu endüstriler çıkışındaki çözünmüş kalıcı KOI, İZAYDAŞ atıksu arıtma tesisine gelecek ve hiçbir biyolojik parçalanmaya uğramadan sistemden çıkacaktır. Su Kalitesi Kontrol Yönetmeliği tablo 21 (3. Sektör= evsel nitelikli atıksular) de bildirilen 100 mg/1 KOI deşarj limiti, tesis girişindeki kalıcı çözünmüş KOI nedeniyle sağlanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
İZAYDAŞ domestic and industrial waste water treatment plant has treated the waste water from the factories located in the eastern part of Turkey and domestic waste waters from Yahya Kaptan and Uzunçiflik. Since industrial wastes waters are weak on nutrients(nitrojene, phosphate) but contrarily domestic waste waters do contain much nutrients, it is preferred to treat the domestic and industrial waste waters together. KOİ parameter that is widely used in the environmental engineering area can not determine the difference between the permanent substance and organic substance which can easily be decomposed biologically in the waste water. However it is used since the parameter can be in a shortest possible time decomposed KOİ compaund in the inlet streams of strong waste waters may seriously affect the treatability of the system or prevent to reach the discharge limits developed for various industrial categories. The decomposed permanent organic substance in the inlet stream may flow out from the biyological treatment system without being changed. Even this compaund is not so important in the conventionel waste waters it has a big importance for industrial discharges and strong waste waters. 2 paralel experiments have been carried out to determine the characterisation and permanent dissolved KOİ (Si) on the samples taken in the outlet of pre settlement tank of the treatment plant. Results from this study have compared to the decomposed permanent KOİ of the other industries having excessive contamination load. I this study 'direct determination method' has been used in order to determine the inert KOI. During the experiments made in İZAYDAŞ waste waters treatment plant the decomposed inert KOI rate has been found as 0.2. Fermantation waste waters constitute % 40 of the plant flowrate. The decomposed permanent KOI in the outlet of such industries will enter İZAYDAŞ waste water treatment plant and will flow out without subject to any biological degradation. KOI discharge limit of 100 mg/1 mentioned in table 21 of Water Quality Control Regulations (3. Sector=domestic quality waste waters) can not be obtained due to permant decomposed KOİ in the plant inlet.