Sorgum x Sudanotu melezi (Sorghum bicolor x sorghum bicolor var. sudanense) tarımında bazı organik atıkların kullanım olanakları
Use of possibilities of some organic residues in sorghum x sudangrass hybrid (Sorghum bicolor x sorghum bicolor var. sudanense) cultivation
- Tez No: 287113
 - Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma bazı organik atıkların sorgum x sudanotu melezi tarımında kullanım olanaklarını araştırmak amacıyla Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş olup, bir parselde birden fazla biçim yapıldığı için organik atıklar ana parsel, biçimler alt parsel olarak kabul edilerek bölünmüş parseller deneme desenine göre analiz edilmiştir. Çalışmada, tavuk gübresi (TG), sığır gübresi (SG), LEO (1) (50 kg/da leonardit + önerilen inorganik gübre dozlarının tamamı), LEO (2) (50 kg/da leonardit + önerilen inorganik gübre dozlarının yarısı), inorganik gübre (İNORG) ve kontrol olmak üzere altı farklı uygulama yapılmıştır.Araştırma sonucunda sorgum x sudanotu melezi bitkisinde farklı organik atıklar uygulanarak yapılan bu çalışmada uygulamalardan elde edilen toplam yeşil ot, kuru ot, kuru madde ve ham protein verimleri sırasıyla 8313 ? 5172, 1693 ? 1173, 1531 ? 1051, 143.7 ? 90.96 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek yeşil ot, kuru ot ve kuru madde verimleri LEO (1) uygulamasında, en yüksek ham protein verimi ise LEO (2) uygulamasında saptanmıştır.Diğer yandan araştırmada uygulamalardan elde edilen ortalama ham protein, ADF, NDF, oranları sırasıyla % 10.30 ? 8.30, 37.49 ? 36.31, 61.24 ? 58.15 arasında değişmiştir. En yüksek ham protein oranı sığır gübresi uygulamasında, en düşük ADF oranı sığır gübresi (SG) uygulamasında, en düşük NDF oranı ise tavuk gübresi (TG) uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate using possibilities of some organic residues in sorghum x sudangrass hydrid cultivation under Çukurova Conditions.Field trial was arranged in complete randomized block design with three replications but experiment data were analysed as split- plot design, organic residues were main plots and harvests were sub plots, because several harvest were obtained from each plot. The six different treatments were used in the study, which are; poultry litter, cattle manure, LEO (1) (50 kg/da LEOnardite + all amount recommended fertilizer amount), LEO (2) (50 kg/da LEOnardite + half amount of recommended fertilizer), inorganic fertilizer (İNORG) and control.As a result, total forage, hay, dry matter and crude protein yields were ranged from 8313 to 5172, 1693 to 1173, 1531 to 1051, 143.7 to 90.96 kg/da, respectively. Greatest forage, hay and dry matter yields were obtained from LEO (1) and crude protein yield was obtained from LEO (2) treatment.On the other hand, average crude protein, ADF and NDF ratios were ranged from 10.30 to 8.30, 37.49 to 36.31, 61.24 to 58.15 %, respectively. Greatest crude protein ratio was obtained from cattle manure treatment whereas lowest ADF ratio was obtained from cattle manure (SG) treatment and NDF ratio was obtained from poultry litter (TG) treatment..