Çukurova koşullarında iki sorgum-sudanotu melez (sorghum bicolorx sorghum sudanense) çeşidinde biçim yüksekliği kombinasyonlarının verim ve bazı verim komponentlerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 1881
  2. Yazar: HARUN BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-III- ÖZ ç.ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Araştırma Alam'nda 1986 yılı II. ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu denen®; bölünmüş parseller denem deseninde S tekrarlamalı olarak kurulmuştur, çeşitler ana parselleri, biçim yüksekliği, kombinasyonları alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmada; en yüksek kardeş sayısı S. 77 adet/bitki ile bütün biçimlerin 5 es' yükseklikten yapıldığı â-5 kombinasyonunda, en yüksek yandal sayısı ise, 5.42 adet/bitki ile ilk üç biçimin 25 cm' den son biçimin 5 cm' den yapıldığı C-25 kombinasyonunda saptanmıştır. Kardeş sayısının arttığı kombinasyonlarda yandal sayısı, yandal sayısının arttığı kombinasyonlarda kardeş sayısı azalmıştır. Biçim yüksekliği kombinasyonlarının yeşil ot verimine etkisi, çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Bununla birlikte, en yüksek yssil ot verimleri sırasıyla 9550.00 ve 9233.33 kg/da ile A-5
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTKACT This study was conducted at the experimental area of the Field Crops Department in Çukurova University Agricultural Faculty in. tas second crop vegatation period of 1986. The field layout of experiment consisted of split-plot design with three replications, being cultivars to main plots, defoliation treatments to sub- plots. In the study, the highest number of tiller (8.77 tillers per plant) was obtained from treatment A-5 (5,5,5,5) in which all harvests were at a stubble heights of 5 cm, while the highes axillary bud number (5.43 axillary buds per plant) was' obtained from treatment C-25 (25,25,25,5) In which the first, second and third harvests were cut at a stubble heigts of 25 cm, the regaining one at 5 est. Increasing of number of tiller decreased the number of axillary bud, with the reverse true for the reduced the tiller number. Effects of the defoliation system differed, depending on the cultivar used. However, the highest forage yield (9550 kg/da) was obtained from treatment A-5 (5,5,5,5) followed by A- 15 (9233.33 kg/da) in which the first harvest was cut at a stubble heights of 15 cm, the regaining ones of 5 cm. The higher stubble heights the lower forage yield. Air dried fodder yield was not affected by the treatments. In the case that stubble heights were high forage yield severely reduced while decreasing in fodder yield was slight. In the case of high tiller number, more forage yield and steia ratio were obtained, but in the case of high axillary buds, leaf ratio was higher.