Laktik asit bakterilerinin farklı balık infüzyon sıvılarında organik asit üretiminin HPLC ile incelenmesi
Organic acid production by lactic acid bacteria in different fish infusion broths using HPLC
  1. Tez No: 287114
  2. Yazar: SEZEN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmayla, Lactobacillus lactic subsp. cremoris, Lactobacillus lactic subsp. lactic, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus, Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris, Lactobacillus acidophilus, Pediococcus acidophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis laktik asit bakterilerinin farklı sıvı besiyerlerinde (alabalık, hamsi, tilapia, karides, kalamar, levrek, yılan balığı ve ahtapot infüzyon sıvıları ile MRS ve M17 broth) organik asit üretimlerinin HPLC ile incelenmesi araştırılmıştır. Organik asit üretimi bakımından besiyerleri arasında önemli farklılıklar gözlenmiştir (p0.05). Bütirik asit üretimi en yüksek 1265,34 mg/L ile MRS brothta ve bunu takiben 1130,95 mg/L ile karides ve 1008,63 mg/L ile ahtapot infüzyon sıvısında olurken diğer besiyerlerinde bütirik asit üretimi miktarları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production of organic acids by Lactobacillus lactic subsp. cremoris, Lactobacillus lactic subsp. lactic, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus, Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris, Lactobacillus acidophilus, Pediococcus acidophilus and Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis lactic acid bacteria, was investigated in different infusion broths (anchovy, seabass , tilapia , trout, shrimp , calamaris, octopus and european eel) and MRS & M17 broths by using HPLC It was observed that significant differences were found in terms of in organic acid production in different media (p0.05). The highest productions of butyric acid were found to be 1265.34 mg/L in MRS broth, 1130.95 mg/L in the shrimp and 1008.63 mg/L in octopus infusion broth while it was not observed the significant differences for butyric acid production in broths.