Mini karpuzlarda aşılamanın ve bitki sıklığının bitki büyümesi, verim ve meyve özelliklerine etkisi
Effects of grafting and plant density on plant growth, yield and fruit characteristics in mini watermelons
- Tez No: 287122
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tez programının yapılma amacı; karpuz yetiştiriciliğinin yanı sıra ihracaatının da yoğun olarak yapıldığı Akdeniz Bölgesi için yeni bir pazar oluşturabilecek mini karpuzlar için iki farklı zamanda (erken ve geç ilkbahar) dikimi yapılan aşılı ve aşısız uygulamaların uygun dikim sıklığı değerini bulmak ve bu değerin bitki büyümesi, verim ve kalite üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Uygun dikim sıklığının ve zamanının bulunması için bitkilerde; ilk ve % 50 çiçek açma süreleri, ana gövde çapı, ana gövdedeki boğum sayısı ve ana kol uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Meyveler üzerinde ise; ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve yüksekliği, ortalama meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, SÇKM ve toplam verim ölçümleri yapılmıştır.Erken ilkbahar denemelerinde; hem aşı hem de bitki sıklığı, mini karpuzlarda bitki gelişmesi, verim ve meyve pomolojik özellikleri üzerine etkide bulunurken; geç ilkbahar yetiştiriciliğinde aşılama önemli bulunmamış, bitki sıklığı ise önemli olmuştur. Çukurova Bölgesi koşullarında erken ilkbahar yetiştiriciliğinde aşılı mini karpuz yetiştiriciliği için dekara yaklaşık 700-800 bitki, aşısız yetiştiricilikte ise 1600-1700 bitki dikilmesinin en elverişli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geç ilkbahar yetiştiriciliğinde ise aşılı fide dikmeye gerek olmadığı ve aşısız bitkilerde 30-40 cm sıra üzeri mesafesinin (1250-1700 bitki/da) en elverişli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mading aim of the thesis program made; watermelon cultivation in the intensive exports, as well as a new market to the Mediterranean region to create a mini watermelons at two different times (early and late spring) to find suitable plant density for the grafted and non grafted planting practices and to research the effects of plant density on the plant growth, yield and quality.To find suitable plant density for the plants; first and 50 % flowering periods, main shooting lenght, main stem diameter, number of nods in main stem, total yield, average fruit weight, average fruit height, average fruit diameter, fruit rind thickness and total soluble solids measured.In early spring cultivation; grafting and plant density were effected to plant growth, yield and pomological properties of fruit; in late spring grafting did not has a significant value but plant density had a significant value on these parameters. In Çukurova Region for grafted mini watermelon cultivation suitable plant density values were approximately 7000-8000 plants per hectar, for non gafted cultivation it was be 16000-1700 plants per hectar. In late spring cultivation, it is not necessary to use grafted plants and suitable value of row distance with in will be 30-40 cm (from 12500 to 17000 plants/ha) for the non grafted plants.