Doğu Akdeniz bölgesi sebze alanlarında domates yaprak galeri güvesi [Tuta absoluta (Meyrick)]'nin popülasyon gelişmesi, yayılışı, konukçuları ile parazitoit ve predatörlerinin saptanması
Determination of tomato leafminer [Tuta absoluta (Meyrick)] host, population development with parasitoid and predators in the vegetable fields of the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 287138
  2. Yazar: FERAY KARABÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, 2010 yılında, Doğu Akdeniz Bölgesi (Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay) sebze alanlarında yürütülmüş olup, çalışmada Domates Yaprak Galeri Güvesi Tuta absoluta (Meyrick, 1917)'nın popülasyon gelişimi, yayılışı, konukçuları ile parazitoit ve predatörlerinin saptanması amaçlanmıştır.Örneklemeler; konukçu saptanması ve popülasyon gelişiminin takibi amacıyla sebze yetiştiriciliği yapılan alanlar, örtüaltı alanlar ile tarla ve sera kenarlarındaki yabancı otlar üzerinde, ilkbahar-sonbahar dönemlerinde yapılmıştır.Çalışma sonucunda, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde tüm sebze yetiştiriciliği yapılan alanların Domates Yaprak Galeri Güvesi ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. T. absoluta'nın konukçusu olarak kültür bitkilerinden domates ve patlıcan, yabancı otlardan ise Solanum nigrum (İt üzümü) ve Convolvulus spp. (Tarla sarmaşığı) saptanmıştır. Çalışma sonucunda sonbahar sera popülasyonu, ilkbahar açık alan popülasyonundan daha yoğun olarak gözlemlenmiştir. Bununla birlikte zararlının en fazla domates bitkisinde ve yaprakta zarar yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada T. absoluta'nın doğal düşmanları olarak 2 takıma bağlı 6 familya tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify of Tuta absoluta on vegetable fields in Eastern Mediterranean region. In this study, intended to find out the population development of T. absoluta and aimed to determine the host with parasitoid and predator of the pest in their natural environment.Sampling of T. absoluta was done on vegetable produced area, greenhouses region and weeds found edge of greenhouse and field to determine host and to observe the population development of the pest. This study was conducted on tomato field in Cukurova University for two separate periods, from May to August and from October to February in 2010.According to the results, all vegetable produced areas in Eastern Mediterranean region has been invaded by T. absoluta. For cultivated plants, tomato and eggplant, for weed, Solanum nigrum and Convolvulus spp. were determined as a host plant of T. absoluta. In the end of the study observed that increase much the population of the pest during fall period than spring period. Besides in this study belong to 2 different order and 6 different family parasitoid and predator species were determined.