Doğu akdeniz bölgesi sebze alanlarında görülen Anthomyııdae (Dıptera) familyasına ait türler ile parazitoit ve predatörlerinin belirlenmesi
Determination of: Anthomyiidae (Diptera) species, their predator and parasitoid in vegetable areas of in eastern mediterranean region
- Tez No: 360910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında Doğu Akdeniz Bölgesinin Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerinde, sebze alanlarında Anthomyiidae (Diptera) familyasına ait türler ile bu türlerin parazitoit ve predatörlerini tespit etmek amacı ile yürütülmüştür. Çalışma alanı olarak seçilen İllerde, bulunan zararlının konukçusu olan Crucifera (Lahanagiller), Cucurbitaceae (Hıyargiller), Alliaceae (Soğangiller), Fabaceae (Baklagiller) ve Solanoceae ( Patlıcangiller) familyaları başta olmak üzere sebze alanlarından toplam 202 örnekleme yapılmıştır. Örneklemeler zararlı popülasyonun düşük olduğu temmuz –ağustos aylarında onbeş günde bir, diğer aylarda ise haftada bir olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda sebzelerde Anthomyiidae familyasına ait Adia cinerella (Fallen, 1825), Anthomyia confusanea (Michelsen, 1985), Anthomyia pluvialis (Linnaeus, 1758), Delia platura (Meigen, 1826) Pegomya hyoscyami (Panzer, 1809), Phorbia fumigata (Meigen, 1826) türleri olmak üzere toplam 6 tür belirlenmiştir. Bu türlerden Adia cinerella (Fallen, 1825), Anthomyia confusanea (Michelsen, 1985), Phorbia fumigata (Meigen, 1826) Türkiye için yeni kayıttır. Çalışma süresince Anthomyiidae familyasının parazitoit ve predatörüne rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the species of Anthomyiidae (Diptera) family and its parasitoit and predators in Adana, Mersin, Osmaniye and Hatay provinces in the eastern Mediterranean region of Turkey in 2013. Totally 202 samples were collected from the pest's hosts in the vegetable areas, especially from Crucifera (Cabbage), Cucurbitaceae (Cucumber), Alliaceae (Onion), Fabaceae (Legumes) and Solanoceae (Eggplant) families. Samplings were carried out every 15 days in the low population period of the pest, between the July and August, and one time in each week in the rest of months. In the study, although neither the predator nor parasitoit was not determined, 6 species belonging the Anthomyiidae family: Adia cinerella (Fallen, 1825), Anthomyia confusanea (Michelsen, 1985), Anthomyia pluvialis (Linnaeus, 1758), Delia platura (Meigen, 1826) Pegomya hyoscyami (Panzer, 1809), Phorbia fumigata (Meigen, 1826) were determined. Among these species, Adia cinerella (Fallen, 1825), Anthomyia confusanea (Michelsen, 1985) and Phorbia fumigata (Meigen, 1826) were determined as a first report for Turkey