2007 Deprem Yönetmeliği'ne göre yapı düzensizliklerinin betonarme binaların deprem davranışlarına olan etkilerinin incelenmesi
Study of the effects of structural irregularities on the seismic behavior of buildings in accordance with the Turkish Earthquake code 2007
  1. Tez No: 287144
  2. Yazar: DUYGU BAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Bu çalışmada 2007 Deprem Yönetmeliği irdelenmiş, A1 (Burulma), B1 (Zayıf Kat) ve B2 (Yumuşak Kat) düzensizlik durumları incelenmiştir. Burulma düzensizliği değişiminin incelenebilmesi için farklı konumlarda yapıya ilave edilen perde elemanlar, yumuşak kat düzensizliği değişiminin incelenebilmesi için de dolgu duvarlar modellenerek analizler yapılmıştır. Duvarlı-duvarsız ve perdeli-perdesiz sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Dolgu duvarlar eşdeğer basınç çubuğu ile modellenmiştir. Toplamda 9 farklı tip yapı üzerinde çalışılmıştır. Bu yapı tipleri çözülerek burulma ve yumuşak kat düzensizliği değerlerinin açıklık ve kat sayılarına göre değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, 10 katlı 5 farklı yapı tamamen dolgu duvarlı olarak modellenmiş ve sırasıyla her katta boşluk olması, duvarın var olmaması, durumu göz önüne alınarak analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda hangi katta duvarın modellenmediği durumda yumuşak kat düzensizliği değerlerinin maksimum olduğu tespit edilmiştir. Aynı modeller için katlar arasında oluşabilecek zayıf kat durumu da incelenmiştir. Sonuç olarak, perde elemanlarının sayılarının ve konumlarının burulma düzensizliği oluşumu açısından oldukça önemli olduğu anlaşılmış; dolgu duvarların ise yapının periyot, yatay deplasman, rijitlik, taban kesme kuvveti ve yumuşak kat davranışını etkilediği görülmüştür. Bu konularda yapılan tüm analizler SAP2000 paket programı kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the Turkish Earthquake Code 2007 was studied, and the effect of (A1), (B1) and (B2) irregularity cases were examined. Analysis was conducted with modeled shear walls in different locations and modeled infill walls to investigate the variation of torsional irregularity and the variation of soft storey irregularity. The results of analysis were compared for the frames with and without infill walls and for the frames with and without shear walls. Equivalent diagonal compression strut model was used for the infill walls. The study was conducted for a total of nine different types of structures. The variations of torsional irregularities were investigated according to the number of spans and number of stories. Also, five different ten story buildings were modeled completely with infill walls and the analysis were conducted with taking into consideration the lack of infill walls on each story respectively. As a result of analysis it was found that on which story the maximum value of the soft storey irregularity came out in the case of without infill wall. At the same time, the situation of weak storey irregularity that may occur between the stories was investigated. Finally, it is understood that location and number of shear walls are very important for the formation of torsional irregularity and it is found that infill walls have significant effect on stiffness, period, lateral displacement, base shear force and structural behaviour. The analysis were performed by using SAP2000 software.