Tekstüre iplikçiliğinde uygulanan puntalama işlemi ve puntalama işlemine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of intermingling process that applied in texturing and effective factors on intermingling
- Tez No: 287143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tez kapsamında, iki farklı inceliğe (122, 283 dtex) ve iki farklı filament sayısına (68, 100) sahip POY hammadde olarak kullanılmıştır. Hemaks HMX 114 marka puntalama makinesinde söz konusu POY bobinleri puntalama işlemine tabi tutulmuştur. Puntalama prosesinde hız üç seviyede (150, 300, 450 m/dk), basınç üç seviyede (3, 5, 6 bar) seçilerek üretim yapılmıştır. Puntalanan ipliklerin kalite özellikleri (punta sayısı, punta düzgünsüzlüğü, punta kalıcılığı, iplik mukavemeti ve uzaması) test edilmiş ve bu özellikler tepki (bağımlı) değişken olarak değerlendirilmiştir. POY inceliği, filament sayısı, puntalama hızı ve puntalama basıncı bağımsız değişkenler olarak alınmıştır. Design Expert 6.0.1 paket programı kullanılarak Genel Faktöriyel Tasarım uygulanmış ve böylece seçilen bağımsız değişkenlerin tepki değişkenleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, POY filaments which have two different linear densities (122, 283 dtex) and two different filament numbers (68, 100) in cross section were used as raw material. POY bobbins were intermingled with Hemaks brand, HMX 114 model intermingling machine. Production was made by selecting three different speed levels (150, 300, 450 m/min) and three different pressure levels (3, 5, 6 bar). Intermingled yarn quality characteristics (number of nips, unevenness of nips, stability of nips, yarn strength and elongation) have been tested and these features were evaluated as response (dependent) variables. Linear densities of POY, number of filaments in cross section, intermingling speed and intermingling pressure were taken as independent variables. General Factorial Design was applied by using Design Expert 6.0.1 software package and so effects of selected independent variables on the response variables were evaluated as statistically and results were interpreted.