Aşındırıcı katkılı su jeti ile kesmede çalışma parametreleri ve kayaç özelliklerinin kesme kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation on the effect of process parameters and rock properties in abrasive water jet cutting
- Tez No: 287202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, birçok alanda özelliklede doğal taşların kesilmesinde kullanılan ve kullanımı günden güne yaygınlaşan aşındırıcılı su jeti ile granitlerin kesilebilirliği incelenmiştir. Çalışmada tane boyutlarına göre 3 farklı grupta 9 değişik granit kullanılmış olup, deneyler 4 faktör 4 seviyeli, 1 faktör ise 2 seviyeli olmak üzere Taguchi Deney Tasarımı ortogonal dizinine LA[BC*DE] uyarlanmış deneysel tasarıma (L16[44*21]) uygun olarak yapılmıştır.Araştırma kapsamında kullanılan örneklerin fiziko-mekanik ve minerolojik özellikleri belirlenmiş ve kesim parametreleriyle birlikte kesilebilirliğe etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda granitlerin özellikle tane boyutlarındaki değişime bağlı olarak kesilebilirliğe etki eden kesme parametrelerinin değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Tüm granitler genel olarak değerlendirildiğinde ise granitlerin tane boyutu, mikro sertlik, özgül ağırlık ve aşınma miktarı özelliklerinin; kesme parametrelerinden ise aşındırıcı boyutu ve kesme hızının kesilebilirlik üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda kesme derinliğinin tahmininde kullanılmak üzere modeller önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the cuttability of granites using abrasive water jet which has been gaining extensive use in diverse areas of industry. 9 different granite samples categorized into three groups in terms of their grain sizes were used. A L16[44*21] Taguchi design was applied in designing experiments. In the experimental design four of the factors were four level and one factor was two level.In the context of the research the granite samples were characterized for their physical, mechanical and mineralogical properties and cuttability of these samples were investigated. It was determined that process parameters affecting the cutting quality were changed depending on the grain size variations of the samples. An analysis evaluation all the samples together determined that grain size, microhardness, specific gravity and abrasiveness as the material properties and abrasive size and traverse speed as the process parameters were effective on the cutting quality. Cutting models were developed using the results obtained through analyses of the cutting results.