Trabzon mimarlık ve sanat tarihi literatürü: Bibliyografya, dizin ve değerlendirme
Literature of architecture and art history of Trabzon: Bibliography, index and assessment
  1. Tez No: 287204
  2. Yazar: BEYHAN SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSKENDER TULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Mimarlık, Sanat Tarihi, Bibliography, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, en genel tanımıyla Trabzon kentinin mimarlık ve sanat tarihi birikimini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaçla en erken metinlerden günümüze kadar şu veya bu nedenle kaleme alınmış her türlü geleneksel ve modern araştırma ve inceleme metinleri bir araya getirilerek bir mimarlık ve sanat tarihi bibliyografyası oluşturulmuştur. Hedef, Trabzon'un mimarlık ve sanat tarihi üzerine çalışma yapacak araştırmacılar için birikmiş literatür bağlamında bir rehber ve el kitabı hazırlamaktır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Trabzon kenti ele alınmıştır. Trabzon'un tarihi arka planı ile ilgili bilgi verilerek yerel tarih çalışmaları bağlamında kent, mimarlık ve sanat tarihi alanlarındaki önemi hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde bibliyografyalara ve dizinlere yer verilmiştir. Elde edilen künyelerin eser adları ve yazar adları dizinleri hazırlanarak ?Bibliyografik Dizin? adı altında düzenlenmiştir. Araştırmalar esnasında önemli görülen yayınların, yapı, yer, mahalle isimleri bağlamında dizinleri oluşturularak ?Seçilmiş Kaynakça Dizini? oluşturulmuştur. Üçüncü bölüm, Trabzon mimarlık ve sanat tarihi literatürünün elde edilen bibliyografyalar ve istatistiki veriler doğrultusunda değerlendirildiği bölümdür. Çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturan Sonuç kısmında ise; oluşturulan bibliyografyalar ve elde edilen veriler ışığında Trabzon mimarlık ve sanat tarihi literatürüne ilişkin değerlendirme sonuçları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study in the widest sense aims to reveal the experience of architecture and art history of the city of Trabzon. For this purpose, the main objective of the study is to conduct a bibliography study on architecture and art history that will combine all kinds of traditional and modern research and survey text, having been written for any reason since the earliest texts. The aim is to prepare a guide and handbook in the context of collected literature for researches who will do studies on Trabzon?s architecture and art history. The study is composed of four main parts. In the first part, the city of Trabzon is discussed. Some historical background information is given about Trabzon, and its importance on fields of the city, architecture and art history is evaluated in the context of studies of local history. In the second part, bibliographies and indexes are included. As well as the bibliographies about architecture and art history, a bibliography of Trabzon?s history, chosen related to both protection-restoration and architecture and art history, which is thought to be contributory to these fields, is also included in the context of the study. The third part evaluates the literature of architecture and art history of Trabzon according to the obtained bibliographies and statistical data. As the conclusion part, constituting the fourth part of the study, the evaluation results about the literature of architecture and art history of Trabzon are revealed in the light of created bibliographies and obtained data.