Besleyici element kompozisyonundaki değişikliklerin mikroalglerde yağ içeriğine etkisi
The effects of the changes in the composition of nutrient on lipid content of microalgae
  1. Tez No: 287219
  2. Yazar: LEYLA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Isochrysis affinis galbana (Prymnesiophyceae), Phaeodactylum tricornutum (Bacillariophyceae) ve Porphyridium cruentum (Rhodellophyceae) türlerinde azot sınırlamasının büyüme, lipid ve klorofil a içerikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada azot sınırlamasının I. affinis galbana ve P. tricornutum'da lipid içeriğinin yükselmesine sebep olduğu saptanmış, %50 azot eksiltmesi yapılan çalışmada I. affinis galbana'da %30.91 lipid ve 0.755±0.03 gl-1 biyomas, P. tricornutum'da %30.18 lipid ve 0.978±0.02 gl-1 biyomas belirlenmiştir. Azotun tamamen çekildiği (%100 N(-)) çalışmada, P. cruentum'da lipid oranı (%11.23), diğer iki türe göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nitrogen limitation on the growth rates, lipid and chlorophyll a contents of the species of Isochrysis affinis galbana (Prymnesiophyceae), Phaeodactylum tricornutum (Bacillariophyceae) and Porphyridium cruentum (Rhodellophyceae ) were examined. It was observed that nitrogen limitation increased the lipid content of I. affinis galbana and P. tricornutum. In the study subjected to 50% of nitrogen reduction, 30.91% lipid and 0.755±0.03 gl-1 dry matter were detected in I. affinis galbana, and 30.18% lipid and 0.978±0.02 gl-1 dry matter in the P. tricornutum. The study in which the nitrogen starvation (100% of nitrogen reduction) applied to P. cruentum, the lipid content(11.23%) was lower than the other two species.