Lineer tahmin edicilerin kabul edilebilirliği
Admissibility of the linear estimators
- Tez No: 287218
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çoklu lineer regresyon modelinde iç ilişki olması durumunda en küçük kareler (EKK) tahmin edici zayıf yönleri olan bir tahmin edicidir. Çoklu iç ilişki probleminin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için EKK tahmin ediciye alternatif olarak yanlı tahmin ediciler tanımlanmıştır. Pek çok yanlı tahmin edici olması nedeni ile tahmin edicilerin birbirine göre kabul edilebilirliği incelenmektedir.Bu çalışmada, r-k sınıf tahmin edici, ridge regresyon tahmin edici, temel bileşenler tahmin edici ve EKK tahmin edici Mahalanobis kayıp fonksiyonu altında birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ardından genelleştirilmiş Liu tahmin edici ve Liu tahmin edici Mahalanobis kayıp fonksiyonu ve Fisherian kayıp fonksiyonu altında EKK tahmin edici ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The least squares estimator to be a poor estimator when the presence of multicollinearity in the multiple linear regression model. To overcome the problem of multicollinearity, new biased estimators have been proposed alternatively to the ordinary least squares estimator. Since there are many biased estimator, the admissibility of these estimators is examined.In this study, the r-k class, the ridge regression, the principal components and the ordinary least squares estimators are compared with each other under the Mahalanobis loss function. Then the generalized Liu and the Liu estimators compared to the ordinary least squares estimator under the Mahalanobis loss and Fisherian loss functions.