Experimental and numerical studies of flow characteristics around a ground vehicle
Bir kara taşıtı modeli etrafında oluşan akış karakteristiklerinin deneysel ve sayısal yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 287221
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kara taşıtları etrafında oluşan akış yapısı tamamen üç boyutlu ve türbülanslıdır. Büyük ölçekli akış ayrılmaları ve sirkülasyon bölgeleri, karmaşık yapılı girdaplar, aracın arka kısmında akış yönünde oluşan girdaplar ve araç üzerinde oluşan sınır tabakasının yer ile etkileşimi kara taşıtları etrafında oluşan akış yapısının tipik karakteristik özellikleri olarak belirtilebilir. Yeni bir kara taşıtı tasarımı yapılırken, taşıt etrafında oluşan akışın karakteristik özelliklerinin tam olarak bilinmesi taşıtın dış yapısının dizaynını, aerodinamik sürtünme direncini, yakıt tüketimini, taşıt etrafında oluşan akustik gürültüleri ve yol tutuşunu doğrudan etkilediği için çok önemlidir. İlk defa Ahmed ve ark. (1984) tarafından önerilen basitleştirilmiş araç modeli, kara taşıtları etrafındaki akış yapısının genel karakteristik özelliklerini korur.Bu çalışmanın amacı kara taşıtları etrafında oluşan akış yapısının karakteristik özelliklerini, Ahmed taşıt modelini kullanarak, sayısal ve deneysel olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarda 1/4 ölçekli, 25o arka eğik yüzeye sahip Ahmed taşıt modeli kullanılmıştır. Akışın, model yüksekliğine ve serbest akış hızına göre tanımlanan Reynolds sayısı ReH=1.48x104'dır. Çalışmalar iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Deneysel ölçümler çalışmanın birinci kısmında tamamlanmıştır. Çalışmanın bu kısmında Ahmed taşıt modeli etrafında oluşan akış yapısının ölçümü parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında model etrafındaki akış yapılarının hesaplanması için Büyük Girdap Simülasyonu (LES) yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, akış alanına ait anlık ve zaman-ortalama hız vektörleri, girdap eşdeğer eğrileri, akım çizgileri ve türbülans karakteristikleri sunularak detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flow around ground vehicles is fully three-dimensional and turbulent. Large-scale separation and circulation regions, a complex wake flow, long trailing vortices and the interaction of boundary layer flows can be given as typical characteristics of the flow around ground vehicles. A Thorough understanding of the structure of the flow around ground vehicles is essential for the designer when developing a new road vehicle because the shape of vehicles has a strong influence on the aerodynamic drag, fuel consumption, noise production and road handling. The simplified vehicle shape employed by Ahmed et al. (1984) retains some main features of the flow around real cars including fully three-dimensional large regions of separation elongated downstream of the vehicle, large coherent vortex structures and unsteadiness.Thus, the aim of the present study is to investigate characteristics of flow structures around ground vehicles with the help of Ahmed body using both experimental and numerical methods. Therefore, 1/4 scale Ahmed body having 25o slant angle was employed. The Reynolds number based on the body heights, H and the free stream velocity, U was ReH=1.48x104. Investigations were conducted in two parts. In the first part of the study, particle image velocimetry (PIV) technique was used for the measurement of the instantaneous velocity fields around the Ahmed body. In addition, measurements were performed at several planes which were selected to highlight the aerodynamic characteristics of the body. In the second part of the study, Large Eddy Simulation (LES) method was used to resolve the flow structures around the Ahmed body, numerically. Most of the flow features around the Ahmed body such as the formation of trailing vortices, separation and re-circulatory flows were well predicted. Finally the instantaneous and time-averaged velocity vectors maps, vorticity contours, streamline topology and turbulence characteristics of the flow fields were presented and discussed in details.