Matlab web figure tabanlı elektrokardiyogram (EKG) benzetimi
Electrocardiogram (ECG) simulator based on matlab web figure
  1. Tez No: 287233
  2. Yazar: ESRA GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
EKG (Elektrokardiyogram), kalbin durumu ve çalışması hakkında bilgi içeren bir sinyaldir. Günümüzde bu sinyaller yardımıyla birçok kalp rahatsızlığının teşhisi yüksek başarım oranları ile gerçekleştirilebilmektedir. Ancak kalp sinyallerinin tanınması ve ayırt edilmesi rahatsızlıkların teşhisinde önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde, bahsedilen gereksinimler üzerine odaklanılarak tıp ve biyomedikal mühendisliği alanlarında eğitim alan veya kendisini bu alanda yetiştirmek isteyen kişilerin eğitimi kolaylaştıracak MATLAB Web Figure tabanlı yeni bir web benzetim yazılımı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu benzetim yazılımı esneklik ve görsellik açısından olanaklar sunabilmektedir. Tasarlanan benzetim yazılımı yardımıyla kullanıcılar farklı atış hızlarına sahip kalp ritimlerini ve farklı ritim bozukluklarının sinyallerini çizdirebilmekte, 3-boyutlu olarak gösterebilmekte, sinyallerin istenilen kısımları büyültülmekte ve hareket ettirilebilmektedir. Bu avantajları sebebiyle tasarlanan benzetim yazılımı, EKG sinyallerinin web üzerinden eğitimini kolaylaştıracak ve daha görsel hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
ECG (Electrocardiogram) is a signal including knowledge about condition and operation of heart. Nowadays, many heart disease diagnoses are performed at high performance using these signals. However, recognition and classification of heart signals are very important requirement for diagnosis. In this thesis, emphasizing on the above mentioned requirements, MATLAB Web Figure based a new web simulator is designed, which is aimed to facilitate the education of those students who are studying medicine and biomedical engineering or who would like to educate themselves in this field. This simulator can provide many flexibility and visualization opportunities. By using the designed simulator, the users are able to plot heart rhythm in different pulse rates and different arrhythmia, to display ECG signals in3-dimension view, to zoom and move on graphics. Because of these advantages designed simulator, facilitates and visualizes the web based education of ECG signals.