Investigation of subsynchronous resonance risk in the 380 kv Turkish electric network
- Tez No: 10499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 380 kV TÜRKİYE ELEKTRİK ŞEBEKESİNDE SENKRONALTI REZONANS RİSKİNİN ARAŞTIRILMASI COŞKUN, Yiğit Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nezih GÜVEN Eylül 1990, 119 Sayfa Uzun iletim hatlarında daha fazla enerji transfer edebilmek için, ekonomik avantajları gözönüne alınarak seri kapasitörler kullanılmaktadır. Seri kapasitörler uygulanırken, sistemi senkronaltı rezonans (SAR)* dan dolayı oluşabilecek olası hasarlardan korumak amacıyla ön çalışma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, 1993 yılında Atatürk hatlarının devreye alınması halinde, 380 kV elektrik sisteminde oluşabilecek senkronaltı rezonans riski incelenmiştir. Çalışmalar, Elbistan ve Kangal türbin jeneratörlerinin değişik işletim durumlarını içermektedir. İncelenen simülasyonlar, Kangal'da SAR riskinin bulunmadığını, bununla birlikte Elbistan için SAR riskinin sözkonusu olduğunu göstermektedir. Analiz ve hesaplamalarda, Elekromanyetik Geçici Rejim Programı (EMTP) ve MÂTHLAB kullanılmıştır. Anahtar sözcükler : Senkronaltı Rezonans, Güç Sistemi Dinamiği, Güç Sistemi Simulasyonu. Bilim Dalı Sayısal Kodu :60&02,Ol - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF SUBSYNCHRONOUS RESONANCE RISK IN THE 380 kV TURKISH ELECTRIC NETWORK COŞKUN, Yiğit N.S. in E.E.Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nezih GÜVEN September 1990, 119 Pages For transferring large amounts of power over long transmission lines, series capacitors are applied because of their strong economic advantages. While utilizing series capacitors, a preliminary work has to be carried out in order to protect the network from possible hazards of Subsynchronous Resonance (SSR) risk. In this study, SSR risk of Turkish 380 kV network with insertion of Atatürk lines in 1993 is investigated. Studies are focused onto the Elbistan and Kangal power plants, considering various cases of operation. Simulations reveal that Kangal has no SSR risk, whereas Elbistan has a certain SSR risk for the presented cases. Electromagnetic Transient Program (ENTP) and NATHLAB is used for the analysis. Keywords : Subsychronous Resonance (SSR), Power System Dynamics, Power System Simulation. Scientific Classification Code.. 608.02.01 - iii -