Web kontrollü doğalgaz SCADA sistemi
Web controlled natural gas SCADA system
- Tez No: 287240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZCERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği son zamanlarda insanlara hizmeti amaçlayan dağıtım şebekeleri, hizmet sektörünün en büyük örnekleridir. Dağıtım şebekeleri, oldukça geniş alanlara dağılmış olmasının ve milyonlarca insana hizmet vermesinin getirdiği bir takım olumsuzluklarla iç içedir. Bugünün veri toplama ve kontrol sistemi kullanıcıları, gereksinimleri için güçlü, esnek, kolay uygulanabilir ve aynı zamanda pahalı olmayan çözümler aramaktadır.Bu tezde sunulan projenin temel amacı: günümüz ihtiyacını karşılayacak, uzaktan dağıtık veri toplamayı gerçekleştirecek, esnek ve kolay kullanılabilir, gelişmelere açık, ayrıca benzer sistemlere göre çok daha ucuz olacak bir sistemi tasarlamaktır.Bu tez çalışmasında örnek sistemin çalışmasıyla uzakta bulunan bir doğalgaz istasyonundan Sayısal ve Analog veriler toplanarak merkeze iletilmiş ve merkezde tasarlanan bir yazılımla bu verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Sistemin çalışmasıyla elde edilen sonuçlar, analiz edilerek mevcut SCADA sistemlerine göre başarım değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with rapid improvements and innovations in technology, distribution networks which aim to be in service of humanity are among the most outstanding systems within the service sector. Unfortunately, distribution networks are facing some negative effects caused by being spread over a wide area and servicing over millions of people. Today?s data collection and control system users are seeking strong, flexible, easily applicable and also inexpensive solutions.The main objective of the project presented in this thesis is to design a flexible and easily applicable remote data collection system which will meet the needs of humanity and which will also be cheaper than other similar systems.In this thesis study, with the application of the sample system, digital and analog data from a remote natural gas station was collected and transferred to the central server where it was processed by means of software specifically designed for this project. The results obtained from the designed system were analyzed and compared to the existing SCADA systems.