Deniz seviyesindeki müon sayısının müonların düşeyle yaptığı açıyla değişiminin Geant4 simülasyon programıyla incelenmesi
Investigation of the angular dependence of the muon intensity using Geant4 simulation package
- Tez No: 287276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEKTAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kozmik ışınlar, ışık hızına yakın hızlarla dış uzaydan gelerek, Dünya atmosferine çarpan, yüksek enerjili atomaltı parçacıklardır. Birincil kozmik ışınlar atmosfer gazlarıyla etkileşerek ikincil parçacıkları oluşturur. İkincil parçacıklardan olan pionların bozunmasıyla müonlar oluşur. Müonlar, yeryüzünde akısı en fazla olan yüklü parçacıklardır. Dünya yüzeyine dik olarak gelen müonlar, yüzeye açıyla gelenlere göre daha kısa yol alırlar ve dolayısıyla dik açıda gelen müon sayısının açıyla gelenlere oranla fazla olması beklenir.Bu çalışmada deniz seviyesindeki müon sayısının müonların düşeyle yaptığı açıya göre değişimi Geant4 simülasyon programı kullanılarak incelenmiştir. Düşeyle yapılan açı arttıkça müon sayısının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays come from the outer space at speeds close to the speed of light. They strike the Earth?s atmosphere and their interaction with the atmospheric nuclei produces secondary particles. Among these secondaries are muons which are the most numerous charged particles on the surface of the Earth. Muons coming perpendicular to the surface have shorter path than those coming with an angle. Therefore, the vertical muon intensity at sea level is expected to be greater than the intensities at higher degrees.In this work, we have investigated the angular dependence of the muon intensity using Geant4 simulation package . It can be concluded that muon intensity decreases with cos2?, where ? is the angle with the vertical.