Kaolen sisteminde mullit oluşumuna mekanik aktivasyonun etkisi
Effect of mechanical activation on mullite formation in kaolinite system
  1. Tez No: 287298
  2. Yazar: SEVAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada mekanik aktivasyona maruz kalan kaolen sisteminde mullit oluşumu incelenmiştir. Kaolen 1 ve 2 saat süreyle gezengensel değirmende mekanik aktive edilmiştir.Mekanik aktive edilmemiş ve aktive edilmiş tozlar farklı ısıtma hızlarında (5- 10- 15 ve 20°C/dak) DTA ile analiz edilerek mullit faz dönüşüm sıcaklığı incelenmiş ve mullit oluşumu için gerekli aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır.Mekanik aktive edilmemiş ve aktive edilmiş tozlar farklı sıcaklıklarda (900, 1000, 1100, 1200, 1250, 1300, 1350°C) 1 saat süreyle sinterleme işlemine tabi tutulmuş ve mullit fazının oluşumu X- ışını difraksiyon analizi ile incelenmiştir.Mekanik aktivasyon işleminin mullit oluşum sıcaklığını düşürdüğü ve mullit oluşum miktarını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study examined the formation of mullite at the kaolen system under the influence of mechanical activision. Kaolen was mechanically activated one hour and two hours in the planetary mill.Mechanically activated and not activated powders were analyzed in different heating speeds ( 5-10-15 and 20°C/m) with DTA examined the phase transformation of mullit.Mechanically activated and not activated powders were sintered 1 hour in different heats (900, 1000, 1100, 1200, 1250, 1300 and 1350°C) and analyzed the phase formation of mullite with X-Ray difraction analysis.Mechanic activision treatment was decrease the mullite formation temperature and increase the mullit formation amount.