Büyük çaplı fiber optik kabloların ekstrüzyon yöntemi ile üretim teknolojilerinin geliştirilmesi
Enhancement of manufacturing technology of fiber optic cables with high diameter by using extrusion production method
- Tez No: 287299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT DURAT, YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Fiber optik aydınlatma sistemleri, diğer aydınlatma sistemlerine göre oldukça güvenli olup birçok farklı tasarım gerçekleştirme olanağı sağlayan bir sistemdir. Bu durum fiber optik aydınlatma sistemlerini diğer aydınlatma sistemlerine alternatif hale getirmektedir.Fiber optik aydınlatma sistemlerinin kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu kapsamda, yapılan tez çalışmasında, fiber optik aydınlatma sistemleri incelenmiş yapılan deneyler ile aydınlatmada kullanılan fiber kablolarının ışık şiddeti cinsinden kayıpları, oransal verimleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Yapılan deneysel çalışmalarda, optik özellikleri yüksek olan PMMA ve PS (kristal) polimerler kullanılmıştır. Ekstrüzyon yöntemiyle numuneler dört farklı sıcaklıkta üç farklı boyda ve üç farklı üretim hızında üretilmiş ışık şiddetleri karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda PMMA' dan üretilen numune PS' ye göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. PMMA numunelerde ışık şiddetlerinde en iyi değer 220oC sıcaklıkta 2,2 m/dak da gerçekleşmiştir. Delikli numunelerde ortalama %10 civarında dolu numunelere göre daha fazla ışık şiddetinin arttığı tespit edilmiştir. PS numunelerde 205oC sıcaklıkta 2,4m/dak da en iyi ışık şiddetine ulaşılmıştır. Delikli numunelerde ortalama %17 civarında ışık şiddetinin dolu numunelere göre daha fazla ışık şiddetinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fiber optic lighting systems are quite secure than other lighting systems and have flexibility for realizing many different designs. This situation makes fiber optics an alternative for other lighting systems.Fiber optic lighting systems usage is increasing day-by-day in our life. In this Master's thesis, these systems are examined, and also loss, productivity and usage of the system are exposed by the experiments.In the experimental work, the optical properties of PMMA and PS(crystal) with a high polymers are used. Extruded samples of four different temperatures produced in three sizes and three different light intensities were compared with a production speed. As a result of the study, it is understood that the compenet which is produced from PMM gives better result than the compenent which is produced from PS. The best value of PMMA components for light intensities has been occured as 220oC 2.2. rpm for our samples which produced at different temperatures and light intensities with 3 different drive speed. It has been determined that the light intensity for the sample compenents which has holes increases 10% as avarage more than the sample compenent which has no holes. The best light intensity has been reached for PS Samples at 205oC and 2.4 rpm conditions. It has been determined that the light intensity for components which has holes increases around %17 as avarage.