Talk-kaolen-alümina seramik sisteminde kordiyerit oluşumuna mekanik aktivasyonun etkisi
The effect of mechanical activation on cordierite formation in talc-kaoline-alumina ceramic system
- Tez No: 287262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÖZKAN TOPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada mekanik aktivasyon işleminin kordiyerit fazı oluşumuna etkisi incelenmiştir. Stokiyometrik olarak hazırlanan Alumina ? Kaolen ? Talk toz karışımları 2 saat süreyle gezegensel değirmende mekanik aktive edilmiştir.Aktive edilmeyen ham tozlara XRD, SEM ve DTA analizleri yapılmıştır. 2 saat mekanik aktivasyon sonrasında aktive edilmiş tozlara aynı analiz işlemleri tekrarlanmıştır(XRD, SEM, DTA).Hem aktive edilen hem de aktive edilmeyen numuneler farklı sıcaklıklarda (1250, 1300, 1325, 1350 ve 1375º C) 1 saat süreyle kalsine edilmiş ve kordiyerit fazının oluşumu X? ışınları difraksiyon analizi ile incelenmiştir.Çalışma sonucunda; mekanik aktivasyon işleminin kordiyerit ve mullit oluşum sıcaklığını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mechanical activation on cordierite formation was examined. The powder mixtures of Alumina-Kaoline-Talc was mechanically activated using a planetary mill for 2 hours.XRD, SEM and DTA analysis were made on non activated raw powders. After 2 hour of mechanical activation process were repeated the same analysis of activated powders (XRD, SEM, DTA).Both activated and non-activated samples were calcined at different temperatures (1250, 1300, 1325, 1350 and 1375º C) for 1 hour, and the formation of cordierite phase was examined by X ray diffraction analysis.It was determined that the mechanical activation decreased the formation temperature of mullite and cordierite.