Üç bileşenli Mannich reaksiyonuyla hafniyum klorür katalizörlüğünde amino karbonil bileşiklerinin sentezi
Synthesis of amino carbonil compounds by three-component Mannich type reaction using hafnium chloride catalyst
- Tez No: 287302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mannich reaksiyonu sonucunda elde edilen ß-amino karbonil bileşikleri (Mannich bazı) ve türevleri, azot içeren pek çok ilaç aktif madde ve doğal ürünün (alkaloid) sentezinde anahtar basamak olarak kullanılan önemli bileşiklerdir. Bu bileşiklerin sentetik önemi gün geçtikçe artmakta ve Mannich reaksiyonuna olan ilgi çoğalmaktadır. Pek çok yeni çalışmada daha seçici ve daha çevreci yöntemler yeni geliştirilen katalizörlerle denenmekte ve elde edilen bileşikler daha da türevlendirilmektedir. Bu çalışmada, üç bileşenli tek kap Mannich reaksiyonu kullanılarak Hafniyum (IV) klorür katalizörü ile ß-amino karbonil bileşiklerinin sentezi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Öncelikle, katalizörün molce % oranı değiştirilip reaksiyonu en yüksek verimde katalizleyecek minimum miktar seçilmiştir. Ayrıca çeşitli çözücü ortamlarında reaksiyon yürütülerek en uygun çözücü ve miktarı belirlenmiştir. Üründeki diastereo seçiciliği arttırmak için çeşitli keton türevleri denenmiştir. 4-Tert-bütil siklohekzanon ile yapılan sentezde sadece syn ürün eldesi başarıyla sağlanmıştır. Elde edilen katı Mannich ürünleri uygun çözücülerde kristalllendirilmiş, 1H NMR spektrumu alınarak yapıları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ß-Amino carbonyl compounds (Mannich base) and derivatives, which are easily formed from Mannich reaction, are very important compounds that are the key step in the synthesis of nitrogen-containing numerous pharmaceuticals and natural products (alkaloid). Synthetic importance of these compounds and the interest in Mannich reaction had been constantly increasing. More selective and greener methods are tested with newly developed catalysts and lots of derivated compounds were synthesized. In this study, a new method was improved using three component one-pot Mannich reaction by using Hafnium (IV) chloride catalyst for the synthesis of ß-amino carbonyl compounds. First of all, mol percent of catalyst was changed and the amount of catalyst for the best reaction yield was determined. Also, different solvents were examined for the reaction and the amount of the most appropriate solvent was determined. For the diastereoselectivity in the product, different ketone derivatives were tried. In the synthesis made with 4-tert-butyl cyclohexanone, only syn product was successfully obtained. The final solid products were crystallized in appropriate solvents, and the structures of the products were verified by 1H NMR spectrums.