Tambur tipi vantilatör çarkının (D1/D2) oranlarına göre performans değerlerinin karşılaştırılması ve uygun çarkın seçimi
Comparing performance values by (D1/D2) rates of sirroco fans rotor and selecting suitable rotor
- Tez No: 287303
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Vantilatörler günlük hayatımızda ve sanayide çok yoğun olarak kullanılmaktalar. Günümüzde, vantilatör üreticileri, vantilatörlerini uluslar arası standartlara uygun laboratuarlarda gerekli performans deneyleri yaparak en ideal konstrüksiyona sahip olarak üretmeye çalışmaktadırlar.Bu tez kapsamında Türkiye'nin en büyük vantilatör üretici firması Bahçıvan Motorunda katkılarıyla, firmanın şuanda üretmekte olduğu tambur tipi bir vantilatör üzerinde testler yapılmış, vantilatörlerin kısma, güç ve verim eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen eğriler sonucu vantilatörün performansları değerlendirilmiş ve beklenen verimi sağlayamayan vantilatör için yeni bir vantilatör çarkı tasarlanmış ve firmaya iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fans are used commonly both in daily life and industrial areas. Nowadays, having the valid international standards in such laboratories, fans are made gain the most ideal constructions by carrying out certain necessary experiments.Within this thesis study, with the contribution of Bahçivan Motor which is the leading fan production company of Turkey, some tests have done on the sirocco fan currently producted by the company and its throttling, power, efficiency curves have been obtained. With respect to the data of these curves, its performance has been evaluated and enhancement advices for the ones which have less efficiency than expected, have been given to the company.