Siltlerde sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesinde boşluk geometrisinin etkisi
Pore geometry effect on the evaluation of liquefaction potential for silts
- Tez No: 287304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilindiği gibi ülkemiz ve özellikle bölgemiz yüksek derecede deprem riski taşıyan bir coğrafya üzerinde yer almaktadır. Bölgemiz yaşam alanlarında da sık rastladığımız siltli zeminlerin deprem durumundaki davranışı henüz yeni çalışılan bir konu sayılır. Sitli Zeminlerde Zemin-Su Karakteristiğinin Belirlenmesi konulu tez projesinden çıkarılacak sonuçların siltli zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesinde SWCC eğrileri deney sonuçlarının kullanımına katkıda bulunması beklenmektedir. Bu tez kapsamında Adapazarı kent merkezinden alınan siltli numuneler sahip olduğu kum ve kil içeriği ayıklandıktan sonra farklı oranlarda kil eklenerek bulamaçlar hazırlanmış, bu numuneler düşey gerilme altında konsolide edildikten sonra basınç plakası ve süzgeç kağıdı yöntemleri kullanılarak su-zemin karakteristik eğrileri elde edilmiş, aynı zamanda sınıflandırma deneyleri de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bu SWCC eğrilerinden numunelerin boşluk boyutu dağılım eğrileri oluşturulmuş ve Adapazarı Kriteri uyarınca, boşluk boyutu dağılım eğrilerini kullanarak siltli zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin yorumlanmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As well known, our country ?especially our region- is positioned in a geography that has a high risk of earthquake. It is a recent subject to research the behavior of silty soils that we often see in the living areas of our region, while the earthquake hits. This thesis is expected to be a helpful document to use the results of using ?SWCC curves experiments? to determine the liquefaction potential of silty soils. The thesis is about determining the characteristic of water-soil in silty soils. Some samples that taken from the city center of Adapazarı will be prepared and different ratios of clay will be added in to prepare slurries. These slurries will consolidate under vertical stress. Then soil-water characteristics were obtained by using pressure plate and filter paper techniques. soil classification tests were done for every samples. Than the pore size distribution curves were obtained by using these SWC curves. And finally, the effect of clay ratio to liquefaction in silty soils was observed by using these space size distribution curves.