Farklı kompozisyonlardaki zararlı kimyasal ortamlara maruz kalan betonlar için uygun çimento seçimi
The best fit cement selection for concretes that receive destructive chemical mileus in different compositions
- Tez No: 287309
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Deney programında agrega tipleri ve miktarları, su/çimento oranları sabit tutulan, değişken olarak sadece CEM I, CEM II,CEM IV ve SDÇ 42,5 olmak üzere dört tip çimentoyla kübik beton numuneler hazırlanmıştır. Üretilen beton sınıfları C20 ve C30 olmak üzere iki tiptir. Her bir beton sınıfı için 72 taneden toplam 144 tane; yani her bir çimento sınıfıyla 36 adet numune hazırlanmıştır. Daha sonra bu numuneler biri temiz su, ikisi farklı kompozisyonlardaki atık suyla dolu havuzlarda bekletilmiş, 28 ve 180 günlük kırım sonuçları irdelenmiştir.Sonuçta, farklı çimento tipleriyle hazırlanan betonların atık su içerisindeki davranışları karşılaştırılmış ve bunun durabiliteye etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cubic concrete examples are prepared with four type cements as CEM I, CEM II, CEM IV and SDÇ. The aggregate types, amounts and the water/cement rates are constant in this experiment, the only flexible thing is cement type. We have two different concrete types as C 20 and C 30. Also we have 72 examples for each concrete type and totally 144 examples. So we prepared 36 examples for each cement type. After that these examples are waited in three different pools that two of them contains different compositions waste water and the other one is clean water. Crack results are considered after 28 and 180 days later.As a result, concretes are prepared different cement types. These concretes? state is compared in waste water and researched how to effect durability.