A comparative study on chemical characterization of different ink ingredients used in ancient ornamented manuscripts
Eski tezhipli yazma eserlerde kullanılan farklı mürekkep bileşenlerinin kimyasal karakterizasyonu üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 238383
  2. Yazar: ESRA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMİ TÜRKER, PROF. DR. ŞAHİNDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yazma eserler, kültürümüzün vazgeçilmez önemli parçalarıdır. Bu eserlerde mürekkeplerin zararlı etkilerinden dolayı hasar meydana gelmektedir. Bu çalışmada değişik kompozisyonlardaki tarihi reçetelere göre hazırlanan mürekkeplerin model kağıtların bozulması üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, toplam onaltı mürekkep Whatman No.41 filtre kağıtlarına uygulanmıştır. Çalışmada en çok üzerinde durulan mürekkep zararlı olduğu bilinen demir- mazı mürekkebidir. Demir- mazı mürekkebinde kullanılan bileşenlerin oranları değiştirilerek, demir-mazı mürekkebinin selülozda neden olduğu bozulmaların anlaşılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, demir /gallik asit oranının, bakır/ demir oranının ve safran varlığının mürekkep korozyonuna etkisi incelenmiştir. Ayrıca, tarihi reçetelere göre hazırlanan diğer renkli mürekkeplerin (kırmızı, yeşil) selüloz bozulmasına etkisi çalışılmıştır. Selülozda zamanla oluşan değişimi inceleyebilmek amacıyla kağıt örneklere kuru ısı yöntemiyle hızlandırılmış yaşlandırma uygulanmıştır. Hızlı yaşlandırma uygulaması sonrasında selülozun kimyasal bileşimindeki değişimleri incelemek amacıyla UV-Vis spektroskopisi, FTIR-ATR spektroskopisi ve renk spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manuscripts have an essential importance as being irreplaceable parts of our cultural heritage. It has long been known that these works have been suffered from serious damages due to the corrosive effects of the inks. In this study, the influence of inks prepared according to historical recipes on the degradation of model paper has been investigated. Totally, sixteen ink solutions were prepared and applied on Whatman No. 41 filter papers. The mostly examined ink is the iron-gall-ink which is known as very corrosive. Changing the ratios of the ingredients in the ink, it is aimed to understand the degradation mechanism of the cellulose caused by the iron-gall-ink. Influence of iron to gallic acid ratio, copper to iron ratio and the effect of saffron on ink corrosion were examined. Also the influence of colored inks (red and green); prepared according to the historical recipes on cellulose degradation was studied. In order to determine the changes in the cellulose in time, dry heat accelerated ageing was performed on the paper samples. UV-Vis spectroscopy, FTIR-ATR and Color spectrophotometry were used to investigate the changes in the chemical composition of the cellulose after accelerated ageing.