Denetleyici alan ağları için web tabanlı eğitimsel arayüz tasarımı ve uygulaması
Design and application of a web - based educational interface for controller area networks
  1. Tez No: 287326
  2. Yazar: ZÜHAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT BAYILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilişim çağında olmanın etkisiyle birlikte eğitim ve öğretimde bilgisayar kullanımı hızla artmaktadır. Geleneksel metotlarda öğretmen, bilginin kaynağı, düzenleyicisi, aktarıcısı rolünde iken bilgisayarın eğitim ? öğretim hayatına girmesi ile birlikte öğretmenin üstlendiği bu roller değişti. Artık eğitim kaynakları ses, metin, animasyon, video gibi çoklu ortamlar yardımıyla öğrenciye sunulmaya başlandı. Soyut olan bilgilerin, öğrencilerin birden fazla duyu organına hitap edecek şekilde somutlaştırılarak anlatılmasına imkan sağlandı.Gelişen teknoloji ile birlikte gerçek sistemde çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda Benzetimlardan yararlanılmaya başlandı. Benzetimlar, gerçek sistemin benzeri olmakla birlikte gerçek sistemden daha ucuz, daha tehlikesiz ve gerekli donanımlar sağlandıktan sonra her ortamda kullanılabilir oldukları için kullanımları ve etkinlikleri hızla artmaktadır.Bu çalışmada, Alman firması olan Robert Bosch GmbH tarafından tasarlanmış, ilk olarak 1989 yılında otomotiv endüstrisinde kullanılmış, daha sonra da bir otomotiv standardı haline gelmiş olan CAN (Controller Area Network - Denetleyici Alan Ağı) protokolünün web tabanlı bir benzetimi gerçeklenmiştir.Tez çalışmasında Flash animasyon programı yardımıyla oluşturan Denetleyici Alan Ağları için web tabanlı eğitimsel arayüz uygulaması sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the effects of being in information age, the use of computer in education has increased rapidly. In traditional metods, the teacher used to have a role of being the source, organizer and transmitter of the information. As the computer comes into education life, these roles of the teacher have changed. Educational sorurces have begun to be presented in multimedia environment such as sound, text, animation and video. Opportunities are found to have the abstract knowledge presented concrete in a multimedia environment.With the developing technology, in the situations in which working in real system is not possible, simulations are practiced. While simulations are similar to real system, the use of them has been increasing dramatically since they are cheaper, less dangerous and more usable in every environment after the necessery equipments are provided.In this study, CAN(Controller Area Network) Protocol, which was designed by Robert Bosch GmbH, a German company, first used in the automotive sector in 1989 and then became an automotive standart, has been simulated.This study presents the general information about the CAN protocol, the information of the distance instruction and web-based instruction and their development, the importance of the web-based instruction in education and a sample application of CAN protocol.