Arduino kart ile tasarlanmış sistemlerin internet tabanlı kontrolü ve izlenmesi
Internet based control and monitoring of the systems designed by Arduino card
- Tez No: 444834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Endüstriyel ortamlarda, üretimin kalitesini artırmak için sahada bulunan cihazların bilgilerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi önemlidir. Bu cihazlar sensörler, PLC (Programmable Logic Controller-Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) ve motorlar gibi elemanlardan oluşabilir. Bu cihazlar arasındaki haberleşme, kontrol, veri izlenmesi DAA (Denetleyici Alan Ağı, CAN - Controller Area Network) gibi endüstriyel ağlar kullanılarak gerçekleştirilir. DAA, gerçek zamanlı haberleşmeyi sağlayan protokollerin en önemlerinden biridir. Bu çalışmada, arduino geliştirme kartı kullanılarak üç deney modülü geliştirilmiştir. Bu deney modülleri sensörlerden ve elektronik motorlardan oluşmuştur. Kullanıcılar, sensörlerden okunan değerleri internet üzerinden izleyebilmekte, motorları istediği yönde, hızda ve açıda hareket ettirebilmektedir. Motorların hareketleri kamerayla izlenebilmektedir. Modüllerin sunucu bilgisayar ile bağlantısı DAA ile sağlanmıştır. Sunucu bilgisayar ile kullanıcılar arasındaki iletişim signalR (Real-time Application Development) ile sağlanmıştır. Arduino geliştirme kartların tek başına DAA ile haberleşme özelline sahip olmadığı için, CAN BUS shield kullanılarak bu özellik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In industrial environments, it is essential that the the data of the devices in the field should be observed as real-time to improve the quality of producing. These devices and the sensors can consist of elements such as engines and PLC (Programmable Logic Controller). The communication, control and the observation of data between the devices can be provided by using industrial web like CAN (Controller Area Network). CAN is one of the most important protocols to provide the real-time communication. In the research, three experiment modules have been developed by using Arduino development board. These modules consist of sensors and electronic engines. Users can observe the values read by sensors through internet and control the motors in terms of direction, speed and angle. The movements of the engines can be observed via camera. The connection of the modules with the server is provided with CAN. The communication between the server and the user is through signalR (Real-time Application Development). As Arduino development boards do not alone have a feature of communication with CAN, this feature is made through CAN BUS shield.